Inwestycje

Gliwicki Budżet Obywatelski zadecyduje o losie miasta

1 marca ruszył nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na złożenie dokumentu do 19 marca.

Masz pomysł? Zgłoś go w Gliwickim Budżecie Obywatelskim! Gliwicki Budżet Obywatelski to procedura, która pozwala mieszkańcom włączyć się aktywnie w kształtowanie miasta, czy też w rozwój dzielnic. Jest to najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Pomysły mogą mieć szerokie spektrum tematyczne. Od inwestycji i remontów, po miejskie oferty kulturalne, sportowe czy też rekreacyjne.

Tegoroczna pula środków przeznaczonych na rzecz Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego jest bardzo wysoka i wynosi  7 874 000 zł. W tym 6 974 000 zł przeznaczonych jest na projekty realizowane w dzielnicach miasta – będą one bezpośrednio dotyczyć mieszkańców. 

W tym roku dla ułatwienia procesu składania wniosków wprowadzono elektroniczny, interaktywny formularz. Jest on dostępny pod adresem: gboprojekty.gcop.gliwice.pl. Jego integracja z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej umożliwia mieszkańcom Gliwic precyzyjne określenie lokalizacji projektu oraz pozwala na uniknięcie wielu powtarzających się błędów formalnych. 

Zasadą, o której warto wspomnieć, jest fakt, że każdy gliwiczanin może zgłosić jeden wniosek  dzielnicowy i jeden ogólnomiejski. Wnioski dzielnicowe może składać wyłącznie mieszkaniec danej dzielnicy. Natomiast do wniosków ogólnomiejskich wymagana jest lista 150 podpisów poparcia. Elektroniczny formularz, szczegółowe zasady i instrukcje dotyczące procedur Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są umieszczone na stronie: gliwice.eu/samorzad/gliwicki-budzet-obywatelski.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku tradycyjnego – w wersji papierowej. Wypełniony formularz należy złożyć w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońska 21, ul. Studzienna 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Gliwice (zarówno przy ul. Zwycięstwa 21, jak również przy ul. Jasnej 31A).

Pracownicy GCOP służą pomocą i wsparciem na każdym etapie procesu GBO 2022. Kontakt telefonicznie 32 238 24 55 lub 32 775 20 53, e-mail: gbo@gcop.gliwice.eu.

Harmonogram Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2022 jest następujący: od 1 do 19 marca trwa nabór wniosków. 14 czerwca nastąpi publikacja wyników oceny wniosków. W terminie do 30 lipca zostanie opublikowany wykaz projektów poddawanych pod głosowanie. Między 25 sierpnia a 15 września odbędzie się głosowanie. W terminie do 15 października zostaną ogłoszone wyniki głosowania.

Weź udział w Budżecie Obywatelskim i zdecyduj o swoim mieście. 

Martyna Urban

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button