AnalizyMedia lokalne

ZGM dementuje fake newsy dotyczące przydziału mieszkań uchodźcom

W sieci w ostatnich tygodniach pojawia się sporo dezinformacji dotyczącej pomocy uchodźcom. Wiele źródeł próbuje przedstawiać Polakom narrację, iż są oni obywatelami drugiej kategorii. Zmanipulowane informacje, które najpewniej miały na celu stworzyć podział w społeczeństwie dotknęły również Gliwic.

Miasto Gliwice od samego początku włączyło się aktywnie w pomoc Ukrainie. Od pierwszych dni wojny gliwiczanie wychodzili na ulice by pokazać swój sprzeciw przeciwko agresji płynącej z Kremla, a także spontanicznie udzielali się w wielu zbiórkach pomocowych. Mieszkańcy Gliwic pomogli uchodźcom również w momencie gdy znaleźli się w naszym kraju. Według informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie miasta do Gliwic na dzień 16 marca trafiło ponad 1,5 tysiąca osób dotkniętych wojną w Ukrainie. Magistrat przekazuje również, że aktywnie włącza się w pomoc uchodźcom w zakresie znalezienia tymczasowego noclegu. Za sprawą zespołu ds. uchodźców tymczasowe schronienie miało znaleźć 617 osób, z czego 283 osoby zostały skierowane do miejskich punktów takich jak Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek, hostel Malinowski City, salach gimnastycznych w szkołach na Trynku oraz ul. Barlickiego. Natomiast 334 osoby miasto skierowało do mieszkań. W bazie koordynowanej przez Centrum 3.0, czyli Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych aktualnie jest ponad 400 ofert dotyczących wszelakiej pomocy, od noclegu przez transport po dostarczenie ciepłych posiłków.

Nigdzie natomiast nie padły deklaracje o przekazaniu obywatelom Ukrainy mieszkań z zasobów komunalnych miasta Gliwice. Dlatego też Zakład Gospodarki Lokalowej postanowił wystosować komunikat, który jasno dementuje zmanipulowane informacje: „W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi lokowania uchodźców (z uwagi na konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy) w lokalach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gliwice informuję, że nie uległy zmianie zasady gospodarowania gminnym zasobem określone w Uchwale w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gliwice”.

Dodatkowo Dyrektor ZGM Gliwice Pani Bożena Kus informuje, iż nie zmieniły się zasady określone w uchwale dotyczącej zasad dysponowania zasobami mieszkaniowymi Miasta Gliwice. Nadal o mieszkania komunalne mogą ubiegać się tylko i wyłącznie osoby zamieszkujące w Gliwicach, przy jednoczesnym spełnieniu określonych kryteriów, takich jak chociażby niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe oraz nie przekraczanie progów dochodowych.

Zatem wszelkie pomoce mające dać uchodźcom dach nad głową, to jedynie rozwiązania tymczasowe. Dodatkowo informacje dotyczące świadczeń wypłacanych obywatelom Ukrainy często mijają się z prawdą. Dlatego najlepiej w tym wypadku weryfikować wszelkie napływające do nas treści za pomocą stron rządowych, by nie rozpowszechniać zmanipulowanych i nieprawdziwych informacji prowadzących w konsekwencji do niepotrzebnych podziałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button