FinanseŻycie Miasta

Złap deszczówkę i zyskaj 4 tyś. złotych

Już w najbliższy poniedziałek startuje 2. edycja gliwickiego programu promującego małą retencję pod nazwą „Mój deszcz”. Tak jak przed rokiem w ramach jednorazowego dofinansowania zyskać można nawet 4 tyś. złotych na wykonanie zbiorników podziemnych i naziemnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. W tym roku pojawi się jednak nowość w postaci dotacji do 500 zł na wykonanie tego typu zbiornika na terenie ogródków działkowych. W całkowitej puli miasto na ten cel ma pół miliona złotych dlatego należy się pośpieszyć i jak najszybciej złożyć wniosek.

Do tego, że łapanie deszczówki to dobry pomysł na pewno nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak jeżeli ktoś się waha, to właśnie powinien się przekonać. Przypomnijmy, że zbiorniki retencyjne, to nie tylko ulga dla naszego środowiska, ale i także dla portfela. Woda, która spada na nasze ogródki podczas deszczu może zostać wykorzystana w przeróżny sposób – zaczynając od podlewania roślin po cele gospodarcze. To istotne szczególnie w czasach kurczących się zasobów wody pitnej na całym świecie.

O dotację starać mogą się wszyscy mieszkańcy oraz działkowcy z rodzinnych ogrodów działkowych, a także wspólnoty mieszkaniowe i osoby prawne niedziałające w celu osiągniecia zysku (nie wliczając do tego jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi). Dotacja ta pokryje maksymalnie 85 % kosztów poniesionych na zakup, wykonanie i montaż elementów zbiornika podziemnego lub naziemnego o pojemności do 10 m3.

Maksymalnie mogą Państwo uzyskać 4 tyś. złotych w formie jednorazowej dotacji w przypadku mieszkańców, wspólnot i osób prawnych. Dla działkowców przewidziano natomiast dofinansowanie do 500 złotych. Co istotne obowiązuje zakaz podwójnego finansowania – oznacza to, że nie ma możliwości pokrywania wydatków przeznaczonych na ten sam cel finansowanych z innych bezzwrotnych źródeł. Wnioski można składać do 12 sierpnia, do godz. 15:00. Dotacja wypłacona będzie po zakończeniu realizacji zadania i doręczeniu prawidłowego rozliczenia.

Jak złożyć wniosek?

W formie papierowej – osobiście w Biurze Obsługi Interesantów UM (Biuro Podawcze, parter gmachu przy ul. Zwycięstwa 21) lub w sekretariacie Wydziału Gospodarowania Wodami UM (ul. Zwycięstwa 21, III piętro, pokój 303) bądź wysyłając pocztą na adres Wydziału Gospodarowania Wodami UM.

W formie elektronicznej – wysyłając skan wypełnionego i podpisanego wniosku (do pobrania od 25 lipca na stronie bip.gliwice.eu) wraz z załącznikami na e-mail: gw@um.gliwice.pl. – czytamy na stronie UM Gliwice.

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button