Życie Miasta

Zmarł prof. Mieczysław Chorąży

O śmierci profesora poinformował Narodowy Instytut Onkologii. To wielka strata dla Gliwic.

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w w dniu 20 lutego 2021 roku w wieku 95 lat zmarł ŚP. Prof. dr hab. n. med. Mieczysław Chorąży, wybitny naukowiec specjalizujący się w biologii nowotworów, powstaniec warszawski, społecznik, nauczyciel i autorytet dla kilku pokoleń lekarzy. Wieloletni, wybitny i zasłużony Kierownik Zakładu Biologii Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach. Autor ponad 140 publikacji naukowych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, członek wielu rad i towarzystw naukowych. Promotor wielu doktoratów, doctor honoris causa uczelni medycznych w Katowicach i Białymstoku. Laureat wielu nagród i odznaczeń państwowych. Kawaler Orderu Orła Białego.

https://www.io.gliwice.pl/

Urodzony w 1925 roku w Janówce (woj. lubelskie), do Gliwic trafił za sprawą nakazu pracy po ukończeniu studiów medycznych. Skierowano go do Zakładu Biologii Nowotworów w Państwowym Instytucie Przeciwrakowym (obecnie Oddział Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie). Przechodził kolejne stopnie awansu w Centrum, asystenta, adiunkta i wreszcie profesora. W 1958 został p.o. kierownika Zakładu Biologii Nowotworów, a od 1963 aż do 1995 pełnił funkcję kierownika tego Zakładu. Jako stypendysta Fundacji Rockefellera w latach 1959–1963 odbywał staże w Stanach Zjednoczonych, najpierw na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, a następnie w Centrum Badań Raka w Nowym Jorku. W 1961 uzyskał habilitację na Akademii Medycznej w Katowicach. W latach 1973–1991 był jednym z pełnomocników dyrektora Instytutu do spraw rozbudowy Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddziału w Gliwicach.

Laureat wielu nagród i odznaczeń. Doktor honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Śląskiej Akademii Medycznej. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych (1944), Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (1944), Krzyżem Kawalerskim (1976), Krzyżem Oficerskim (1987) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2002) i Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1997), Krzyżem Armii Krajowej, Medalem za Warszawę 1939–1945.

W uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, prezydent Andrzej Duda nadał mu Order Orła Białego. 30 lipca 2019 otrzymał z rąk Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Żegnamy wybitnego naukowca, wspaniałego, szlachetnego i prawego Człowieka, który pracował z nami do końca, szanowanego i cenionego przez współpracowników, cieszącego się ogromnym autorytetem w środowisku medycznym i naukowym.

Rodzinie i najbliższym składamy głębokie wyrazy współczucia,
Dyrekcja i pracownicy Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach

https://www.io.gliwice.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button