Media lokalneŻycie Miasta

Zmarła Maria Pańczyk-Pozdziej, wybitna Ślązaczka z Tarnowskich Gór

Nie żyje Maria Pańczyk-Pozdziej, zmarła w wieku 80 lat. Wybitna Ślązaczka była ambasadorem języka i kultury śląskiej, a także pomysłodawczynią i organizatorką konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”. Promowała przez lata region oraz jego tradycję w całej Polsce.

Maria Pańczyk-Pozdziej urodziła się urodziła się 10 lipca 1942 roku w Tarnowskich Górach. Z wykształcenia była polonistką i tak też rozpoczęła swoją drogę zawodową – jako nauczycielka. Na początku lat 70-tych rozpoczęła pracę w Radiu Katowice, gdzie pracowała ponad pół wieku. „Była niekwestionowaną osobowością radiową, twórczynią “Po Naszymu, czyli po Śląsku” gwarowej audycji i konkursu o takim samym tytule, który odbywał się rok rocznie najpierw w Katowicach, a potem w Zabrzu i dotarł także za ocean do Teksasu. Była nie tylko dziennikarzem, ale także politykiem, najpierw jako radna Sejmiku Śląskiego, a potem senatorka RP 4 kolejnych kadencji, z czego jedną piastowała, jako wicemarszałek Senatu.” – wspominają ją w ten sposób radiowi koledzy na stronie Radia Katowice.

Ze względu na swoją działalność Maria Pańczyk otrzymała nagrodę imienia Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski. Propagowała na każdym kroku śląski folklor, dialekt oraz obyczaje. Jako autoka cyklu programów w Telewizji Katowice przez lata gościła w telewizorach widzów z naszego regionu. Jej niesamowita wiedza na temat śląskiej godki i kultury była wykorzystywana w licznych konkursach o tematyce regionalnej w województwie śląskim i opolskim. W 2002 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Ciągle powtarzam, że Ślązak nie musi umieć godać. Nie uważam, że to jest warunek sine qua non.
O byciu Ślązakiem decyduje przede wszystkim deklaracja zainteresowanego, a poza tym wychowanie, tradycje wyniesione z domu i chęć zachowania kulturowego dziedzictwa. A godanie być może, ale nie musi.” –
powiedziała w jednym z wywiadów dla Dziennika Zachodniego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button