Życie Miasta

Duże zmiany w GCOP-ie

Za dwa lata Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych przejmie przejąć ma budynek Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego przy Siemińskiego 6.  Szefowa GCOP – Marta Kryś – zorganizowała spotkanie konsultacyjne. Jaki buł jego efekt?  

Jak poinformował nas GCOP, spotkanie przyniosło wiele nowych, merytorycznych i cennych pomysłów, które zgłaszali przedstawiciele organizacji pozarządowych. Dyskusje prowadzono w następujących tematach: architektura i estetyka, nowe technologie, dostępność i komunikacja oraz wsparcie oferowane osobom starszym. 

Ważnym elementem spotkania był aspekt osób niepełnosprawnych oraz tych, które mają trudności w poruszaniu się. Przedstawiciele organizacji zwracali szczególną uwagę na dostosowanie pomieszczeń, wejść i wyposażenia do potrzeb tych osób. Udogodnienia, o których mowa to: winda, oznaczenia poziomów i pomieszczeń pismem Braille’a, dobrania odpowiedniego oświetlenia, co ma ogromne znaczenia dla osób słabowidzących, wydzielenie stref głośnych i cichych pomieszczeń, wydzielenia strefy seniora z salami warsztatowymi, salą zajęć komputerowych i kawiarenką.  

Uczestnicy najczęściej zgłaszali potrzeby posiadania w nowej siedzibie GCOP: własnego lub współdzielonego biura, powierzchni magazynowych, parkingu wraz z wiatą dla rowerów i hulajnóg, sal do przeprowadzania różnego rodzaju zajęć tematycznych, strefy artystycznej, galeryjnej, sceny koncertowej z zapleczem dla artystów, sali warsztatowo-konferencyjnej.

Jak podkreślali przedstawiciele organizacji, ważną potrzebą jest rozwój technologii, aby GCOP dotrzymywał kroku zmieniającemu się światu. Udogodnienia, na które zwrócono uwagę przede wszystkim to: dobrej jakości dźwięk w salach i pomieszczeniach muzycznych i konferencyjnych, ekrany i telewizory z łatwo dostępną możliwością podpięcia się ze swoimi urządzeniami, wyprowadzenie zasilania na parking oraz skwer miejski, duże, dotykowe monitory, z możliwością przerzucania ekranu z telefonów klientów (na szkolenia), możliwość swobodnego korzystania z komputera, drukarki, ksera itp., dostęp do WiFi.

Dodatkowo, oprócz wszystkich powyższych wymienionych aspektów, poruszono następujące postulaty: otwarta przestrzeń o charakterze coworkingowym, umiejętne połączenie „nowego” i „starego”, niska lada recepcyjna, mobilne, składane meble – łatwość przearanżowania pomieszczeń, kącik dla dzieci.

Wszystkie postulaty, które zostały wymienione i omówione podczas konsultacji, zostaną uwzględnione podczas rozmów z projektantami. Z zaciekawieniem czekamy na dalsze informacje w sprawie nowej siedziby GCOP.

Martyna Urban

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button