Inwestycje

Zmiany w transporcie publicznym w Gliwicach

Zarząd Transportu Metropolitalnego planuje dużą reorganizację transportu publicznego. Zmiany dotkną także Gliwic. 

ZTM zapowiedziało wprowadzenie na obszarze gmin Metropolii “metrolinii”, czyli połączeń pozwalających na szybsze i sprawniejsze przemieszczanie się między najważniejszymi miastami. 

Jak mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM:

,,Uruchomienie tych linii daje szereg korzyści naszym pasażerom. Połączenia te udoskonalą ofertę transportową ZTM, ułatwią dostępność do poszczególnych gmin i poprawią jakość życia mieszkańców. Dla przykładu uruchomione zostanie przyspieszone połączenie pomiędzy Tarnowskimi Górami i Gliwicami, którego dotychczas nie było, a na odcinku Katowice – Gliwice skróci się czas przejazdu o ponad 10 minut.”

Wprowadzone zmiany poprawią komfort podróży pasażerów, a pomiędzy poszczególnymi miastami zmniejszy się czas przejazdu. Zwiększona zostanie także częstotliwość kursów. Te wszystkie elementy mają skłonić się w stronę ekologicznego przejazdu. Jednym z założeń tej reorganizacji jest zachęcenie  mieszkańców do wyboru autobusu zamiast samochodu. 

Gliwice będą mogły skorzystać z kilku nowych linii: M1, prowadzącą przez Chorzów i Rudę Śląską do Katowic, M14 przebiegającą przez Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, aż do Ożarowic, M16 kolejno Zabrze i Bytom, M18 przez Mikołów do Tych, M100 do Sośnicowic, M104 z Pilchowic, M105 z Knurowa do Pyskowic, M106 z Rudzińca, 

Jak stwierdza Grzegorz Kwitek, członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: 

,,Po co te zmiany? Po to, by jak najlepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę transportową i stworzyć taką sieć połączeń, która zapewni mieszkańcom jak najszybsze i bezproblemowe przemieszczanie się po Metropolii.”

Autobusy będą funkcjonować według nowego rozkładu jazdy już od 5 kwietnia. Pozostałe dwie fazy zostaną wdrożone do końca 2021 roku.  

Martyna Urban

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button