Życie Miasta

Zmiany w Urzędzie!

Osoby, które posługują się językiem migowym, mogą kontaktować się z wirtualnym tłumaczem języka migowego, gdy chcą porozumieć się z urzędnikami w Urzędzie Miejskim w Gliwicach.

Według danych szacunkowych na świecie problemy ze słuchem ma 500 mln osób, z czego w Polsce jest ich ok. 900 tysięcy. Język migowy jest ich naturalnym sposobem porozumiewania się, co sprawia, że stanowią oni bardzo hermetyczną mniejszość językową.

Użytkownik Youtube, DeafThat, stworzył film pod tytułem: „Powody, dla których warto uczyć się amerykańskiego języka migowego”, w którym wymienia powody, dla którego powinniśmy uczyć się migać:

  • przede wszystkim pomaga w komunikacji z osobą niesłyszącą,
  • można porozumieć się z dzieckiem, zanim zacznie mówić,
  • można komunikować się przez szybę,
  • ułatwia komunikację pod wodą,
  • przestrzenność języka migowego sprawia, że stajemy się bardziej otwarci  na kontakt z drugim człowiekiem,
  • można krzyczeć na kogoś, nie podnosząc głosu.

Jasne jest jednak, że języka migowego, jak każdego innego języka, nie da się nauczyć w krótkim czasie. Aby ułatwić załatwianie spraw w Urzędzie Miejskim w Gliwicach osobom, które używają go na co dzień, wprowadzono inne rozwiązanie. Od listopada osoby porozumiewające się za pomocą języka migowego mogą użyć wirtualnego tłumacza języka migowego dostępnego przez piktogram na stronie głównej Gliwice.eu, która połączy ich ze specjalnym systemem, który pozwala na tłumaczenie polskiego języka migowego w trybie online. Klikając na stronę, możemy zapoznać się z krótką instrukcją, jak korzystać z aplikacji i skorzystać z systemu łącząc się z dostępnym tłumaczem języka migowego.

Z bezpłatnej usługi można korzystać od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 18.00.

W przypadku problemów z działaniem aplikacji tłumacza języka migowego prosimy o telefon lub SMS na: 882 088 890 albo tel. stacjonarny: 22-619-92-95

Z usług tłumacza języka migowego można także korzystać w budynku Urzędu Miejskiego w Gliwicach, na miejscu. Opcja ta jest dostępna w każdej filii UM, jednak wymagane jest wcześniejsze umówienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button