Polityka lokalna

Zmiany w Zgromadzeniu G-ZM: nowy przewodniczący i wzrost składki

Nowym przewodniczącym Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii został prezydent Gliwic Adam Neumann.

Prezydent Gliwic zastąpił na tym stanowisku Mariusza Wołosza, prezydenta Bytomia, który pełnił tę funkcję przez ostatni rok.

Zadaniem Zgromadzenia jest kontrola przez komisję rewizyjną (3-9 delegatów) działalności zarządu i jednostek organizacyjnych GZM. Zajmuje się również powoływaniem też stałej komisji rozjemczej (3-9 delegatów), której głównym zadaniem jest rozpatrywanie sprzeciwów wniesionych wobec projektów uchwał zgromadzenia (gminy mogą je wnosić, jeśli w ich ocenie projekty uchwał istotnie naruszają ich interes).

Podczas XXXVII sesji Zgromadzenie G-ZM wybrało nowego przewodniczącego Zgromadzenia, przyjęło również plany realizacji projektu na rzecz poprawy efektywności energetycznej ELENA, przystąpienie do Sieci Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych oraz harmonogram prac nad Strategią Rozwoju Metropolii.

Na sesji ustalona została również wysokość składki zmiennej na 2022 rok. Składki te są kwotami wpłacanymi przez gminy, z których finansowane jest funkcjonowanie komunikacji miejskiej w następnym roku. W przyszłym roku wyniesie ona 586,4 mln zł i będzie o ok. 8 proc. wyższa niż w mijającym roku.

PAP informuje również, że Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjęło też uchwałę – w związku ze znowelizowaną ustawą o pracownikach samorządowych – ws. ustalenia wynagrodzenia przewodniczącego zarządu GZM w sposób odpowiadający nowym przepisom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button