Kultura

Zobacz efekty wymiany polsko-litewskiej

“Historia za parawanem” to inicjatywa polsko-litewskiej młodzieży, w ramach której stworzyliśmy interaktywny model warsztatów edukacyjnych na temat wspólnej historii.

W wymianie międzynarodowej wzięło udział 11 osób z Litwy i 11 osób z kraju. Uczestnikami z Litwy byli studenci z SMK University of Applied Social Sciences, natomiast uczestnikami z Polski byli uczniowie z Zespołum Szkół Techniczno-Informatycznych.

Historia łącząca nasze kraje była scenariuszem opowieści, którą uczestnicy przedstawili w postaci 40 plansz do Teatru Kamishibai. W ten sposób biorący udział w wymianie mogli przypomnieć sobie i podzielić się z odbiorcami zobrazowaną w kreatywny i interesujący sposób historią polsko-litewską. Stworzony model edukacyjny pozwala na aktywny udział uczestników, dzięki czemu zdobywając wiedzę mogą oni się integrować

W ramach wymiany uczestnicy nagrali również filmy instruktażowe po polsku, angielsku i litewsku, tak aby każdy nauczyciel mógł przeprowadzić podobną prezentację w swoich klasach. Scenariusze opracowanego Teatru Kamishibai oraz plansze graficzne zostały udostępnione na naszej stronie internetowej (możesz zobaczyć je tutaj). 

Powstała opowieść została również przedstawiona przez naszych uczestników w szkołach podstawowych w Kownie i w Gliwicach, na jej potrzeby uczestnicy mieli okazje popracować nad swoją autoprezentacją oraz poćwiczyć umiejętność prezentowania się przed kamerą i publicznością.

Warto zauważyć, że wymiana międzynarodowa to nie tylko warsztaty i szkolenia, co najważniejsze to również okazja do integracji i poznania swoich kultur. Uczestnicy z Litwy mieli okazję poznać kulturę i kuchnię Polski oraz zatańczyć poloneza a uczestnicy z Polski — poznać historię Litwy, skosztować lokalnych przysmaków i posłuchać najpopularniejszych piosenek. 

Projekt dofinansowany ze środków Polsko-Litewskigo Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji i Nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button