Życie Miasta

Związki przedstawiły swój projekt likwidacji kopalń na Śląsku

Najważniejsze w projekcie, czyli daty zamykania poszczególnych kopalń pozostają bez zmian, zgodnie z ustaleniami z września 2020 roku. Oznacza to, że kopalnia Sośnica ma zostać zamknięta do końca 2029 roku.

13 stycznia strona związkowa odrzuciła rządowy projekt umowy społecznej dotyczący transformacji górnictwa węgla kamiennego i zapowiedziała przygotowanie własnej propozycji. Rządowy projekt wyciekł na początku stycznia, opinia publiczna nie pozostawiła na nim suchej nitki. Dokument liczył 4 strony.

Co zawiera propozycja strony związkowej? Podtrzymanie dat zakończenia działalności kopalni; powołanie funduszu na wzór Polskiego Funduszu Rozwoju, który miałby zabezpieczyć finansową stronę odbudowy potencjału gospodarczego na Śląsku po zatrzymaniu wydobycia, system osłon socjalnych dla pracowników sektora górniczego. Projekt przewiduje, że jeżeli pracownik nie będzie miał zagwarantowanej ciągłości zatrudnienia pod ziemią lub w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla, będzie mógł skorzystać z urlopu górniczego z wysokością świadczenia na poziomie 80 proc. wynagrodzenia z okresu ostatnich 6 miesięcy. Innym rodzajem osłony, kierowanym do osób z krótszym stażem, są jednorazowe odprawy w wysokości 120 tys. zł netto.

Negocjacje nad związkowym projektem umowy społecznej mają rozpocząć się 25 stycznia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button