Media lokalneŻycie Miasta

I Ty możesz zostać dyplomatą!

Umiejętnie prowadzona dyplomacja jest trudną sztuką, jej zaniechanie zaś może prowadzić do katastrofalnych konsekwencji. 

Jak dość żartobliwie pisał Winston Churchill: Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi zanim nic nie powie. Niektórzy twierdzą z kolei, że samym dyplomatą trzeba się urodzić, czyli po prostu mieć do tego “smykałkę”. Mimo konieczności posiadania pewnych wrodzonych cech osobowościowych, które niewątpliwie ułatwiają rozpoczęcie kariery, to jednak nie wszystko stracone! Niektóre umiejętności są możliwe do nabycia, a pewne kompetencje można wypracować. Nie bez znaczenia pozostaje tu też po prostu zwykła chęć poszerzania wiedzy o obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych w kraju i na świecie, zmotywowanie na samorozwój czy po prostu obycie w danym środowisku. W tego typu profesji sam tytuł magistra nie daje gwarancji zatrudnienia. 

Jeśli czytając to, masz poczucie, że chciałbyś rozwijać się w tym obszarze, to z pewnością zainteresuje cię oferta Akademii Liderów Dyplomacji. W jej ramach organizowane są spotkania i warsztaty, obejmujące przede wszystkim doskonalenie teoretycznej wiedzy w praktyce i poznanie świata dyplomacji “od kuchni”. Miejsce to stanowi również forum do wzajemnej dyskusji, czy też po prostu nabywania kontaktów, które mogą się okazać niezbędne w późniejszej pracy. Na czym polega zasada precedencji, jak działać zgodnie z protokołem dyplomatycznym, co narusza zasadę savoir-vivre’u? To tylko mały wycinek tematów, które czekają na uczestników. 

Wszystko to odbywa się pod okiem specjalistów ze szczebla administracji, polityki i biznesu mających duże doświadczenie w tym zakresie, a także niezbędną wiedzę. Co najważniejsze, pozostają oni czynni zawodowo i na bieżąco śledzą aktualną sytuację międzynarodową. W poprzednich edycjach gośćmi byli m.in. Paweł Jabłoński – wiceminister spraw zagranicznych, Arkady Rzegocki – Szef Służby Zagranicznej, Jadwiga Wiśniewska – posłanka do Parlamentu Europejskiego czy Tomasz Ferenz – Ambasador Kariery Unii Europejskiej na Uniwersytecie Śląskim.

Na spotkaniach dyskutuje się m.in. o roli Polski w instytucjach międzynarodowych (takich jak UE czy ONZ). Zdobyte doświadczenie pozwoli otworzyć drzwi do kariery w Ministerstwie Spraw Zagranicznych lub Parlamencie Europejskim. A jeśli marzysz o rozpoczęciu aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, to Akademia Liderów Dyplomacji tym bardziej jest odpowiednim miejscem dla ciebie.

Jak mówi Maciej Szostak, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej (RODM) w Katowicach, w ramach którego odbywa się cała inicjatywa

Akademia Liderów Dyplomacji to miejsce dla wszystkich osób zainteresowanych stosunkami międzynarodowymi i geopolityką. Spotkania Akademii to możliwość dyskusji z osobami z najwyższych szczebli władzy oraz rówieśnikami, którzy interesują się polityką zagraniczną. Mam nadzieję, że po raz kolejny spełnimy oczekiwania uczestników i pomożemy im w rozwoju dalszej kariery. Nasi absolwenci to pracownicy Ambasad RP na całym świecie oraz wielu ministerstw. Jednak Akademia Liderów Dyplomacji to nie tylko inicjatywa dla przyszłych dyplomatów czy pracowników administracji publicznej. Ludzie, którzy brali udział w Akademii to bardzo często aktywni działacze licznych organizacji pozarządowych na Śląsku, którzy chcą podnieść swoje kompetencje i poszerzyć własne horyzonty. Serdecznie zapraszam do dołączenia do tego wyjątkowego grona, które ma ochotę się rozwijać i realizować własne ambicje.

Pierwszy etap rekrutacji pozostaje otwarty do 1 września. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich bez względu na wiek czy płeć. Osoby, które przejdą go pomyślnie zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną, zaś 15 września odbędzie się ogłoszenie wyników.

Inauguracja spotkań w ramach Akademii rozpocznie 1 października w Katowicach. Zajęcia odbywać się będą w cyklu trzech weekendowych zjazdów.  Zapisy są możliwe za pośrednictwem formularza – link. Więcej informacji znajduje się na stronie liderzydyplomacji.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button