AnalizyMedia lokalne

Negatywne trendy w mediach

W ramach monitoringu lokalnego rynku mediów lokalnych musimy zauważyć dwa negatywne zjawiska.

Oba trendy zauważone są nie tylko przez nas, ale także przez czytelników zgłaszających nam swoje zastrzeżenia. Negatywne zjawiska dotyczą tygodnika Nowiny Gliwickie oraz portalu 24gliwice.pl.

W pierwszym przypadku zdecydowanie można zauważyć zmianę linii redakcyjnej gazety po zmianie właściciela. Obecny związany jest pośrednio z władzami Gliwic, a rolę redaktora naczelnego pełni Łukasz Buszman, który jednocześnie odpowiada za marketing Areny Gliwice. To powiązanie można też zauważyć w publikowanych tekstach. Złośliwi wskazują, że gazeta powinna zmienić nazwę na “Nowiny z Areny”. Nie da się nie zauważyć też złagodzenia linii redakcyjnej względem poczynań magistratu.

Ostatni numer Nowin oddaje pierwszą stronę… IV Wicemiss Polski. Na “głównej” znajdziemy też wzmiankę… o Arenie Gliwice. Zerknijmy także na numer poprzedni. Temat wydania? Arena Gliwice. To Czytelnicy przesłali do nas komentarze wskazujące na niepokojące zjawiska w najważniejszym gliwickim wydaniu prasowym.

Negatywny trend zaczyna być widoczny w portalu 24gliwice.pl. Jak wiemy, wydawca może cieszyć się umową zawartą z Urzędem Miejskim (Publikacja reklam na portalu 24gliwice.pl, na stronie 24gliwice na Facebooku, na kanale 24gliwice na Youtub`ie, na profilu 24gliwice.pl na Twitterze, zgodnie z wytycznymi Zleceniodawcy). I nie w tym absolutnie nic złego. Wiele do życzenia pozostawia jednak sposób oznaczenia materiałów zleconych przez urząd, które wyglądają jak materiały własne redakcji.

Dopiero na końcu artykułu, który jest napisany jakby przygotowała go redakcja, znajdziemy małą wzmiankę o finansowaniu publikacji przez Urząd Miejski. Zobaczmy jak to wygląda: (link do artykułu).

Taki sposób publikacji nie spodobał się także Czytelnikom portalu:

Na szczęście jest to element do korekty, wierzymy, że Redakcja popracuje nad tym aspektem i materiały będą oznaczone w sposób nie budzący wątpliwości kto jest ich autorem. Będziemy przyglądać się tej sprawie.

3 Comments

    1. Bo gdy zgłasza się kwestie istotne dla Nowin (a rykoszetem może oberwać UM) – to nawet nie odpisują na maila. Może dlatego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button