Konsultacje społeczne

„Bezpieczne Grupy Wsparcia” dla kobiet dotkniętych przemocą domową

W projekcie, który zakłada utworzenie grup wsparcia w 9 miastach województwa śląskiego udział biorą kobiety doświadczone przemocą w rodzinie. W ten weekend będą mogli Państwo wesprzeć działania ich grup podczas targów w Zabrzu. Jednak na czym polega projekt „Bezpieczne Grupy Wsparcia”?

W cyklu warsztatów terapeutycznych odbywających się przez dwa lata, w dwutygodniowych odstępach łącznie obędzie 450 spotkań. Składają się na to warsztaty organizacyjne, warsztaty z elementami arteterapii oraz szkolenia które będą miały przygotować kobiety do roli „self-adwokatek”. Uczestniczki zdobędą wiedzę z zakresu radzenia sobie z konfliktami, a także co bardzo istotne nauczą się trudnej sztuki asertywności. Szkolenia mają sprawić, że część z nich będzie mogła w przyszłości działać społecznie na rzecz praw kobiet. Dlatego udział w „Bezpiecznych Grupach Wsparcia” ma charakter zarówno terapeutyczny, jak i aktywizacyjny.

Grupy wparcia utworzono w śląskich miastach takich jak Gliwice, Zabrze, Katowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Bytom, Toszek oraz Zawiercie. Kobiety biorące udział w projekcie do dyspozycji mają wiedzę i wsparcie wykfalifikowanych psychologów, terapeutów, prawników, a także specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Konsultacje odbywają się zarówno stacjonarnie jaki zdalnie.

Kluczowe w projekcie „Bezpieczne grupy wsparcia” są warsztaty z elementami arteterapii, czyli terapii przez sztukę, a konkretnie po przez malowanie obrazów, tworzenie biżuterii, scrapbooking, decoupage, produkcję świec i kosmetyków. Mają one uwolnić blokady emocjonalne w uczestniczkach oraz zmniejszyć ich wewnętrzne napięcie.

Potrzeba podjęcia działań w kwestii przemocy domowej jest bezapelacyjna, bowiem z danych z 2019 r. wynika, iż nastąpił znaczy wzrost liczby takich przypadków. W 2019 r. odnotowano ich aż 166 tysięcy. Przemoc domowa dotyka najczęściej kobiety i dzieci, jednak mężczyźni również są dotknięci tym zjawiskiem. Sytuacje przemocy w polskich rodzinach dotykają wszystkie środowiska społeczne, niezależnie od wykształcenia, pozycji zawodowej i wieku.

Aktualnie kobiety, które zdecydowały się na udział w projekcie przeprowadzają akcję crowfundingową w postaci zbiórki środków na dalszy rozwój grupy wsparcia. Wszyscy z Państwa, którzy zdecydują się na wsparcie finansowe tej jakże potrzebnej inicjatywy mają możliwość nabycia prac uczestniczek w postaci rękodzieł podczas odbywających się w ten weekend XII Międzynarodowych Targów Turystycznych na zabrzańskiej HALI POGOŃ.


Projekt BGW został zrealizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button