Życie Miasta

Od dziś nowy obowiązek dla właścicieli domów

Od 1 lipca w życie wchodzą przepisy dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Każdy właściciel budynku musi zgłosić źródło ciepła, które wykorzystuje do ogrzania domu. Zapominalskim grozi grzywna do 5 tys. zł.

Kogo dotyczy nowy obowiązek? Przede wszystkim właścicieli domów jednorodzinnych. W przypadku bloków zgłoszenia nie musi dokonywać każdy właściciel mieszkania z osobna. Zazwyczaj są one bowiem tylko częścią budynku, którym zarządza spółdzielnia lub wspólnota. Zgłoszenia dokonuje zarządca. Podobnie w przypadku mieszkań komunalnych. Od tej reguły jest jeden wyjątek. Samodzielnie należy zgłaszać indywidualne źródła ciepła, np. kominek lub tzw. “kozę”.

Na wypełnienie deklaracji właściciele mają czas do lipca przyszłego roku. To ważne, gdyż za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat, a jeśli sprawa trafi do sądu – kara grzywny nawet do 5 tys. zł.

– Popieram zamiar ustawodawcy, aby stworzyć Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Wiedza o tym, jakie systemy grzewcze funkcjonują w nieruchomościach budynkowych jest niezbędna, aby konsekwentnie prowadzić działania zmierzające do poprawy jakości powietrza nad Gliwicami, skutecznie docierać do mieszkańców z ofertą finansowej pomocy, zachęcać ich do wymiany starych, nieekologicznych palenisk węglowych na nowocześniejsze i dyscyplinować tych, którzy nie zamierzają dostosować swoich budynków do obowiązującego prawa – skomentował dla Miejskiego Serwisu Informacyjnego prezydent Gliwic Adam Neuamann. Skrytykował jednocześnie sposób wdrażania CEEB: – Niestety wyznaczony przez rząd Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zabrał się do pracy bardzo opieszale i mało profesjonalnie. Nie otrzymaliśmy ani wystarczającego wsparcia merytorycznego, ani deklarowanych przez GUNB urządzeń mobilnych, ani środków finansowych na prowadzenie zasilania bazy deklaracjami.

Deklaracje można składać za pośrednictwem strony internetowej https://zone.gunb.gov.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button