Życie Miasta

[Sonda]: Zmiany na gliwickiej starówce

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy starówka przeszła metamorfozę – ograniczono ruch samochodów na kilku ulicach, pojawiły się nowe ogródki kawiarniane, a co z tym idzie – więcej zieleni i małej architektury. Zmiana ożywiła też przestrzeń publiczną, która jest teraz bardziej atrakcyjna dla gości klubów i restauracji – ożywienie to można zaobserwować w szczególności w godzinach popołudniowych i wieczornych. Nie wszyscy jednak są zadowoleni – więcej “ogródków piwnych” to mniej miejsc parkingowych dla mieszkańców i niedogodności związane z gwarem kawiarnianym. Zmiany dotyczą także zasad funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania (która obejmuje swoim zasięgiem głównie starówkę). Rada Miasta Gliwice zdecydowała o podniesieniu wysokości opłat parkingowych oraz ceny abonamentu mieszkańca.  O ocenę zmian zapytaliśmy gliwiczan:

Ulicznej sondy nie można traktować jako badania opinii publicznej, nie dało się jednak uciec od wniosku, iż zmiany śródmiejskiej przestrzeni publicznej są oceniane zdecydowanie pozytywnie. Trochę więcej rezerwy gliwiczanie zachowywali wobec decyzji o podniesieniu opłat za parkowanie w SPP (dominowała odpowiedź “nie wiem/nie mam zdania”).

Z wyjątkiem jednej osoby (głos bardzo ważny i merytoryczny!) każdy z piętnastu rozmówców (dobór losowy) pochwalił kierunek zmian związanych z udostępnieniem przestrzeni restauratorom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button