Media lokalneŻycie Miasta

Betonoza również w polskich miastach?

Gdy większość współczesnych miast zalewa “betonoza”, oni wychodzą naprzeciw temu i mówią “stop”. 

Wczoraj (21 kwietnia 2022 roku) w Gliwicach, odbyło się pierwsze spotkanie uczestników projektu “ZaprojektujMY miasto na zielono”

Mowa tu o młodych przedstawicielach sześciu różnych organizacji z sześciu krajów tj. –  z Polski (Spółdzielnia Socjalna Zielone Śląskie – Gliwice), Turcji (ISKAD – Stambuł), Litwy (ASOCIACIJA TAVO EUROPA- Wilno), Słowacji (SYTEV – Kysucké Nové Mesto), Hiszpanii (2Europia – Malaga) i Grecji (Greek Youth Mobility – Kentriki Makedonia). 

Inicjatywa “ZaprojektujMY miasto na zielono” jest rezultatem działań młodzieży zaangażowanej w walkę ze zmianami klimatu, podczas Konferencji ONZ ds. Klimatu w Bonn, która odbyła się w czerwcu 2019 roku. Dalsze plany pokrzyżował jednak wybuch pandemii COVID-19. 

Realizacja ustalonych zamierzeń była możliwa dopiero trzy lata później. Projekt skupia się przede wszystkim na zaprojektowaniu zrównoważonych rozwiązań w kontekście polityki miejskiej, oraz przeanalizowaniu zarówno dobrych, jak i złych pomysłów, które zostały już wdrożone w tym kontekście. Miasto w rozumieniu uczestników jest miejscem przyjaznym przede wszystkim jego mieszkańcom, przy świadomym wykorzystaniu zieleni miejskiej i funkcjonalności istniejącej i planowanej infrastruktury.

Zapytaliśmy koordynatorkę projektu po stronie polskiej – Darię Dygas, o przebieg pierwszego spotkania

W zasadzie to pierwsze spotkanie służyło przede wszystkim poznaniu siebie nawzajem oraz integracji. Zabraliśmy naszych uczestników do Palmiarni Gliwickiej i pokazaliśmy miasto. Większość z nich już wcześniej miało okazję być w Polsce i mają bardzo pozytywne odczucia – do gustu szczególnie przypadły im nasze pierogi! W kwestiach bardziej formalnych to omówiliśmy wszystkie szczegóły dotyczące wymiany, wybraliśmy też wstępną datę. Przedstawialiśmy również swoje pomysły na eko warsztaty. 

Projekt miał swój początek na konferencji klimatycznej w Bonn, jego zwieńczeniem ponownie będzie Konferencja ONZ – Światowe Forum Miejskie, która odbędzie się już w tym roku – tym razem w Katowicach. Poruszony zostanie m.in. problem postępującego zjawiska urbanizacji – jego wad i zalet, omówione będą również potencjalne działania, mające na celu adaptację aglomeracji miejskich do postępujących zmian klimatycznych. 

Międzynarodowy charakter przedsięwzięcia ma pozwolić na podtrzymanie idei dialogu wielokulturowego, doświadczenia wymiany kulturowej, a nawet przełamania funkcjonujących stereotypów.

Projekt Erasmus+ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button