Życie Miasta

Bezpieczeństwo w Internecie – o czym warto pamiętać?

Zakupy w ostatnich miesiącach nie należały do łatwych zadań, Obostrzenia, limity, obawy o zdrowie nie zachęcały do wychodzenia z domu. W minionym roku dużej modyfikacji uległy zwyczaje konsumentów – w związku z pandemią koronawirusa część naszych zakupów wykonujemy za pośrednictwem Sieci.  Niestety, to doskonała okazja dla licznych oszustów w Internecie. 

Chaos towarzyszący pandemii to niesamowicie podatny grunt dla rozwoju cyberprzestępczości, skierowanej przede wszystkim na kradzież naszych danych osobowych oraz pieniędzy. Z tego powodu warto przytoczyć podstawowe zasady, którymi należy się kierować, aby w sposób bezpieczny dokonywać zakupów online.

Po pierwsze, zawsze warto dbać o bezpieczeństwo danych osobowych – udzielając wszelkich zgód marketingowych warto sprawdzić, kto został wskazany jako administrator danych i jak będą one przechowywane. Pamiętaj też, że zgodnie z postanowieniami dotyczącymi RODO, zawsze możesz żądać usunięcia swoich danych z baz klientów każdego sklepu.

Po drugie, zachowaj ostrożność płacąc kartą przez Internet. Warto uprzednio sprawdzić, czy strona jest odpowiednio zabezpieczona, tzn. czy posiada symbol zamkniętej kłódki obok paska adresu URL. Bezpiecznie jest także korzystać z weryfikacji płatności przez SMS-a oraz nie podawać numeru PIN swojej karty na stronach. 

Po trzecie, należy weryfikować wiarygodność sklepu – spojrzeć w zakładkę “o nas”, przeczytać komentarze i sprawdzić opinie. Warto także sprawdzić, czy sklep posiada certyfikaty. 

Po czwarte, zawsze przed zakupami przeczytaj regulamin sklepu, a przynajmniej jego najważniejsze fragmenty, dotyczące polityki zwrotów, reklamacji oraz samych zasad dokonywania zakupu. Jednocześnie, nie należy zapominać o tym, co napisane małym drukiem, aby uniknąć niedopatrzeń. 

Po piąte, zakupy wykonuj samodzielnie, z własnego komputera (lub telefonu). Należy unikać zakupów za pośrednictwem osób trzecich, w szczególności, jeżeli chodzi o płatność. Korzystanie z własnego sprzętu gwarantuje nam, że nasze dane pozostaną bezpieczne i nie dostaną się w niepowołane ręce z nieznanego nam sprzętu. 

Po szóste, zachowuj dowody zakupu. Nie należy usuwać maili, które otrzymujemy po wykonaniu zakupów. Te maile należy traktować jako dowody zakupu, które mogą okazać się kluczowe w przypadku reklamacji lub zwrotu. 


Jeśli jesteś zainteresowany poszerzeniem swoich kompetencji cyfrowych w zakresie cyberbezpieczeństwa, zapisz się na bezpłatne szkolenie online #InternetSafety.

Chcesz:

1. Otrzymać certyfikat i bezpłatny podręcznik?
2. Dowiedzieć się jak widzą Cię social media?
3. Poznać swój poziom prywatności w Internecie?
4. Szybko i sprawnie rozpoznawać cyfrowe zagrożenia?

Ten warsztat jest dla CIEBIE!

Oferta bezpłatnych warsztatów:  https://www.projektinternetsafety.com/ 

Podczas warsztatów e-learningowych weźmiesz udział w jednorazowych, 3h warsztatach, podwyższających kompetencje cyfrowe, prowadzonych przez doświadczonego trenera w grupie 12 osobowej, obejmujących 3 moduły: Dezinformacja i cyberprzestępczość, Co mówią o nas social media,  Ranking prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button