Życie Miasta

Eco cmentarze w Gliwicach

W Gliwicach już wszystkie cmentarze zarządzane przez MZUK zaopatrzone są w regały ze zniczami do ponownego użytku.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, dla Polaków jest to wyjątkową tradycją upamiętniania zmarłych. Jednak warto w tym dniu pamiętać nie tylko o swoich przodkach, ale także o przyszłych pokoleniach. Od kilku lat pojawiają się głosy, że Święto bardzo szkodzi planecie, ponieważ tego dnia groby ozdabiane są zniczami, które kilka dni później lądują na śmietniku.

Przykry obraz góry plastikowych wkładów, które nie nadają się do recyklingu, gdyż bardzo trudno jest je oczyścić z parafiny, wpisuje się już tradycyjnie w jesienny krajobraz cmentarzy. Wbrew pozorom również szklane znicze nie nadają się do przetworzenia, ponieważ oprócz zabrudzeń z parafiny, zawierają inny skład chemiczny niż szklane butelki. Czy elektryczne znicze są więc najlepszym rozwiązaniem? Aby poprawnie segregować ten odpad, należałoby rozdzielić wszystkie elementy i wyrzucić je do odpowiednich frakcji. Niestety niejednokrotnie takie znicze trafiają w całości do jednego kontenera. Kolejnym zagrożeniem są sztuczne kwiaty, które nie tylko będą zdobiły dłużej groby, ale później trafią na wysypisko śmieci, gdzie będą się rozkładać setki lat.

Jak sprawić więc by Święto wszystkich Świętych było bardziej ekologiczne?

  1. Możemy kupować prawdziwe, naturalne kwiaty, które ulegną biodegradacji. Warte rozważenia są stosunkowo niedrogie wrzosy, które znakomicie znoszą niskie temperatury.

2. Można skorzystać z zasobów własnego ogrodu lub na łąkę, aby samemu przygotować nagrobną wiązankę.

3. Kupując znicze, warto pytać o te, z tzw. ekologicznym wkładem wielokrotnego użytku.

4. Czyszcząc płyty, unikajmy silnych detergentów zanieczyszczających glebę i przenikających do wód podziemnych.

5. Segreguj! Znicze, kwiaty, doniczki, folie i in. należy wyrzucać do odpowiednich pojemników na segregację.

Wiele cmentarzy zachęca również do korzystania z regałów ze zniczami do ponownego użytku.

Regały z używanymi w Gliwicach stoją na wszystkich cmentarzach zarządzanych przez MZUK. Na regale można zostawić znicze, których nie będziemy już ustawiać na nagrobkach naszych bliskich. Inni mogą z nich skorzystać – za darmo zabrać, włożyć wkład i postawić na innym grobie. Ważne, żeby znicze, którymi chcemy się podzielić, były czyste i nieuszkodzone. Warto skorzystać z tej formy odzyskiwania ozdób, dzięki temu zatroszczymy się nie tylko o nasze portfele, ale także o przyrodę! Tomasz Rożek – fizyk, popularyzator nauki, autor kanału Nauka. To Lubię, mówił na potrzeby portalu Zmienimy świat: […] pomysłów pojawia się bardzo wiele i przyznaję, że lubię o nich czytać, dlatego że one dobrze obrazują, jak pomysłowi są ludzie. […] Najskuteczniej rozwiążemy go [problem zanieczyszczenia planety przyp. red.] wtedy, kiedy po prostu będziemy produkowali tych śmieci mniej. 

MZUK/ Ada Duda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button