SportŻycie Miasta

Gliwice wraz Katowicami staną się gospodarzami tegorocznych mistrzostw świata

Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn zostaną rozegrane w większości w naszym kraju. Z czego najważniejsze mecze zostaną rozegrane właśnie w naszym województwie – w gliwickiej Arenie oraz katowickim Spodku. Informacja została przekazana podczas briefingu prasowego w Katowicach, w którym uczestniczyli Premier RP Mateusz Morawiecki, Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk oraz Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski, a także władze obu miast.

W związku z agresją Rosji w Ukrainie Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej FIVB postanowiła w marcu odebrać Rosji prawo organizacji tej imprezy mistrzowskiej, dlatego też nieco w zastępstwie gospodarzami zostały Polska i Słowenia. –  Bardzo dobrze się stało, że Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej odebrała Rosji organizację tych mistrzostw i przekazała ją Polsce i Słowenii. Nie może być nagrody dla państwa, które wszczyna wojnę. Polacy udowodnili, że potrafimy organizować wielkie imprezy sportowe. Mamy znakomite umiejętności operacyjne i to zostało docenione„ –  komentował Premier RP Mateusz Morawiecki.

Cały siatkarski świat wie, że Polska żyje siatkówką i potrafi organizować wielkie imprezy. Polscy kibice niejednokrotnie udowadniali, że na halach, w których odbywają się mecze naszej reprezentacji jest niesamowita atmosfera. Nie mogło zatem stać się inaczej i FIVB wybrało pewną opcję w postaci Polski.  – „Cieszę się, że w oczach międzynarodowej federacji piłki siatkowej Polska okazała się być najlepszym kandydatem, który wspólnie ze Słowenią, w tak krótkim czasie przeprowadzi  zawody w randze mistrzostw świata. To pokazuje, że jesteśmy sprawnym i liczącym się na świecie partnerem, posiadającym odpowiednie zaplecze infrastrukturalne a także ludzi z pasją gotowych do podjęcia się największych sportowych i organizacyjnych wyzwań. Wierzę, że miasta gospodarz – Katowice i Gliwice staną się arenami zmagań na najwyższym poziomie, dostarczając najlepszym kibicom na świecie wielu niezapomnianych emocji„ – powiedział Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

Prezydenci miast gospodarzy Marcin Krupa – Prezydent Katowic oraz Adam Neumann – Prezydent Gliwic zgodnie zapewniali, iż ich miasta są gotowe na tak duże sportowe widowisko, ponieważ już niejednokrotnie w Katowicach i Gliwicach były organizowane wielkie sportowe imprezy. Do tego dochodzi świetna infrastruktura obu miast. Gliwice dysponują jedną z najbardziej nowoczesnych hal sportowych w naszym kraju, natomiast Katowice mają magiczny Spodek, w którym polska siatkówka odnosiła największe sukcesy – jak chociażby tytuł Mistrza Świata w 2014 roku.

– „Jestem szczęśliwy, że najważniejszy turniej 2022 roku odbędzie się na Śląsku. Dzięki olbrzymiemu wsparciu rządu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Sportu i Turystyki będziemy w stanie zorganizować w bardzo krótkim terminie tak wielką imprezę. Dziękuję bardzo władzom Katowic, Gliwic oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za podjęcie się trudu współorganizacji. Jestem przekonany, że katowicki Spodek i Arena Gliwice są dla kibiców wymarzonymi miejscami na to wielkie siatkarskie święto”podkreślał Sebastian Świderski, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Mistrzostwa rozpoczną się już 26 sierpnia i potrwają do 11 września. Dla reprezentacji Polski będzie to 18. start w siatkarskich Mistrzostwach Świata i nasi siatkarze staną w tym roku przed obroną dwóch tytułów mistrzowskich z rzędu.

Harmonogram meczów MŚ mężczyzn:

Katowice:

  • 26-31 sierpnia:

Grupa A (Ukraina, Serbia, Tunezja, Portoryko)

Grupa C (Polska, USA, Meksyk, Bułgaria)

  • 10 i 11 września: 2 półfinały i 2 mecze o medale

Gliwice:

  • 4 i 6 września: 4 mecze 1/8 finału
  • 8 września: 2 ćwierćfinały
fot. MSiT

Źródło: MSiT

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button