Media lokalneŻycie Miasta

Gliwice wyprzedzone przez Pilchowice i Rybnik

Odrestaurowana linia kolejowa najprawdopodobniej już wkrótce połączy Rybnik z Pilchowicami. Mowa o wąskotorowej kolejce, która niegdyś łączyła Racibórz, Rudy i Gliwice. Teraz połączenia – oczywiście rekreacyjne – mają być przywrócone.

Będzie to możliwe dzięki donacji spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która przekazała Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Turystki w Rudach materiały o wartości prawie 500000 złotych. Obecnie – jak widać na mapie – linia kolejowa sięga rybnickiej dzielnicy Stodoły, w której od pięciu lat do dyspozycji turystów jest elegancki i zadaszony peron.

Bardzo długo zabiegaliśmy o odbudowę stacji – komentuje Krzysztof Kopeć, dyrektor Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji w Rudach. – Pozałatwialiśmy już wszelkie formalności i teraz zostanie nam przekazana pierwsza transza materiału.

Będą to m. in. szyny, podkładki żebrowe, wkręty i łapki,  które pozwolą przedłużyć linię kolejową aż do podgliwickich Pilchowic. Nie do końca wiadomo, kiedy to nastąpi, ale wiele wskazuje na to, że wkrótce ruszą prace.

Po pierwsze, musimy zgromadzić cały materiał na odbudowę 4 km toru, czyli 8 km szyny – mówi Krzysztof Kopeć. Po drugie, działamy wspólnie z gminą Pilchowice, która przedsięwzięcie realizuje w ramach większego projektu – tłumaczy dyrektor Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji w Rudach. – Do załatwienia pozostały jeszcze pewne kwestie formalne – pozyskanie i przekazanie działek, pozyskanie środków, itd. 

Czy są jakieś szanse na odbudowę i przedłużenie linii kolejki wąskotorowej aż do Gliwic? Na razie się na to nie zanosi. Transport szynowy w mieście nie ma chyba najlepszej passy, a stacja kolejowa w gliwickim Trynku, do której docierała wąskotorówka to obecnie ruina. Wygląda zatem na to, że Pilchowice, Rudy i Rybnik będą mieć atrakcję turystyczną, której Gliwice będą mogły tym miejscowościom naprawdę pozazdrościć.

Przypomnijmy trochę historii: Kolej w Rudach pojawiła się 25 marca 1899 roku. Oddano wówczas do użytku linię wąskotorową (szerokość toru 785 mm) prowadzącą z Gliwic przez Nieborowice o długości 23,51 km. Był to pierwszy etap projektu przewidującego doprowadzenie linii kolejowej aż do Raciborza. 28 lutego 1901 r. tor kolejowy dotarł do miejscowości Paproć. Natomiast 1 kwietnia następnego roku oddano do eksploatacji dalszy odcinek z Paproci do Markowic Raciborskich. Ostatni fragment linii ukończono 17 maja 1903 roku i tym samym cała trasa z Gliwic do Raciborza przez Bojków, Nieborowice, Pilchowice, Stanice, Rudy, Szymocice, Nędzę i Babice liczyła łącznie 51 km.

Komentarze

  1. Tej lini kolejowej juz kilka projektów robiono aby zbadać czy się opłaca. Teraz zrobią kolejny przed wyborami i za 5 lat następny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button