InwestycjeŻycie Miasta

Gliwicka eco inicjatywa — idealna na jesienne porządki!

Czas na jesienne porządki! Masz zbędne meble, zabawki, książki, sprzęt sportowy lub inne przedmioty, które mogą się jeszcze komuś przydać? Nie wyrzucaj ich!

Możesz przywieźć je na ul. Rybnicką 199B, gdzie działa punkt Drugie Życie Rzeczy. 

Punkt Drugie Życie Rzeczy powstał w Gliwicach dzięki Przedsiębiorstwu Zagospodarowania Odpadów, miejskiej spółce, która odpowiada za właściwe wykorzystanie sporej części wytwarzanych przez nas śmieci. Inicjatywa zajmuje się również przekazywaniem odpadów firmom recyklingowym zgodnie z ekologicznymi standardami.

Rzeczy pozostawione w punkcie odbierają nie tylko osoby w trudnej sytuacji materialnej, ale także amatorzy przedmiotów z recyklingu i poszukiwacze ciekawostek i mieszkańcy chcący żyć ekologicznie.

Z jednej strony wielu mieszkańców ma niepotrzebne rzeczy, które z powodzeniem mogą być wykorzystane przez innych, z drugiej – są gliwiczanie, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na zakup nowych. Chcemy uświadamiać mieszkańcom, że nie zawsze trzeba wydawać dużo pieniędzy. – zachęca Monika Niemczyk z Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów.

Z punktu Drugie Życie Rzeczy korzystać mogą wyłącznie mieszkańcy Gliwic. Pozostawienie przedmiotu i jego odbiór nie wymagają żadnych opłat. Na miejscu należy wypełnić stosowne oświadczenie. Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie internetowej pzogliwice.pl.  

W punkcie Drugie Życie Rzeczy przyjmowane są m.in.:

  • meble (krzesła, wersalki, tapczany, stoły, taborety),
  • zabawki (w tym również gry planszowe),
  • książki i obrazy,
  • doniczki, wyroby ceramiczne i szklane,
  • rowery, hulajnogi, łyżwy i sprzęt sportowy.

Ze względu na bezpieczeństwo, usługa Drugie Życie Rzeczy nie obejmuje urządzeń elektrycznych, elektronicznych, RTV i AGD oraz elektronarzędzi i urządzeń zawierających nośniki danych.

Pozostawiany przedmiot musi być: czysty, nieuszkodzony, sprawny, w dobrym stanie technicznym, bezpieczny i niestwarzający zagrożenia dla nowych użytkowników. Należy pamiętać, że ostateczną decyzję czy dana rzecz nadaje się do ponownego użycia, podejmuje wykwalifikowany pracownik punktu.

W listopadzie obowiązują następujące godziny otwarcia punktu:

  • od 8.00 do 18.00 – od poniedziałku do piątku, 
  • od 8.00 do 14.00 – w soboty.

UM/ Ada Duda

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button