Życie Miasta

Gliwicki Radny przeciwko gali High League w Arenie

Gala High League 17 września tego roku po raz pierwszy zawita na Śląsk. Włodarze federacji zrzeszającej popularnych influencerów i gwiazdy showbiznesu wybrali do swojej 4 gali Arenę Gliwice. Tego typu eventy odbywały się już na gliwickim obiekcie i wtedy obyło się bez kontrowersji. Tym razem Radny Rady Miasta Gliwickie, Łukasz Chmielewski zwraca uwagę na prawdopodobne powiązania właścicieli federacji z Razmanem Kadyrowem wspierającym rosyjską agresję na Ukrainę.

Temat powiązań właścicieli High Leage z Razmanem Kadyrowem pojawił się już na początku wojny w Ukrainie.  Z Krajowego Rejestru Sądowego wyczytać możemy, że w zarządzie High Legaue zasiadają Khazhbi Edelbiev, Diana Edelbiev, Sławomir Bielski oraz Magdalena Rzewnicka. Jednakże we wszystkich oświadczeniach publikowanych na portalach społecznościowych widnieje H-Agency, której prezesem jest Khazhbi Edelbiev. Jego brat jest byłym szefem ACA, czyli rosyjskiej federacji MMA założonej przez przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

Głowa państwa marionetkowego Rosji jest znana ze swojego poparcia dla beztialskiego ataku na Ukrainę.  Związki Kadyrowa z MMA są bardzo duże i od lat jest on powiązany z tym światem. Za czasów zarządzania ACA organizował on niektóre ze swoich gal w naszym kraju. Teraz jednak ta federacja jest objęta sankcjami.

Federacja w oświadczeniu z 28 lutego 2022 roku odniosła się do zarzutów o powiązania z Ramzanem Kadyrowem i rosyjską agresją – „ Właścicielem HIGH League jest H-Agency sp. z o.o., wśród której udziałowców znajduje się dwoje Polaków oraz dwie osoby pochodzenia czeczeńskiego, które od ponad dwudziestu lat mieszkają w naszym kraju, przeszły tutaj wszystkie etapy edukacji, pracują i płacą podatki. HIGH League to powstała w 2021 roku organizacja MMA, która ma swoją siedzibę w Polsce i w 100 procentach funkcjonuje w naszym kraju i jest finansowana wyłącznie z polskiego kapitału.” – możemy przeczytać w oświadczeniu.

– HIGH League nigdy nie będzie wspierać żadnej wojny ani żadnego konfliktu zbrojnego. Przejawem tego jest między innymi dołączenie do zbiórki wspierających potrzebujących i ofiary wojny. Nie jest to żaden chwyt marketingowy, a szczery przejaw wsparcia wobec naszych wschodnich sąsiadów, którzy, podobnie jak nasi współpracownicy dwadzieścia lat temu, muszą dzisiaj walczyć o swoją ojczyznę, wolność i niezależność – podkreślała federacja odpierając zarzuty.

Sprawa jednak powróciła przy okazji głośnej wrześniowej gali, która ma odbyć się na Arenie Gliwice. W karcie walk są takie gwiazdy jak „Natsu”, Lexy Chaplin, Artur Szpilka, Denis Załęcki, Amadeusz „Ferrari” Roślik i „Mini Majk”. Łukasz Chmielewski zwrócił jednak uwagę prezydenta Gliwic, na to by faktycznie miasto zorientowało się czy poprzez wynajem hali nie wesprze rosyjskiej agresji. O to jakie pytania zadał radny Chmielewski.

W związku z powyższym, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy w/w przedsięwzięcie jest organizowane z udziałem funduszy Miasta Gliwice?

2. Czy znane są Panu doniesienia medialne wskazujące, że właścicielami HIGH Leaugue jest czeczeńskie małżeństwo, które ma powiązania z Szefem Republiki Czeczeńskiej Ramzanem Kadyrowem – który wspiera rosyjską agresję na Ukrainę?

3. Czy znane są Panu doniesienia medialne wskazujące, że działaniu organizacji HIGH League przygląda się ABW?

4. Czy miejski obiekt powinien być wykorzystywany do imprez z których zyski przeznaczone mogą być na działalność Ramzana Kadyrowa?

Na odpowiedź magistratu będziemy musieli zaczekać, lecz w mediach podawane były informacje o prześwietlaniu federacji przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Gdy tylko pojawią się nowe informacje będziemy Państwa o nich informować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button