Polityka lokalna

Prezydent zatrudnił specjalistkę od public relations

W sierpniu tego roku urząd prowadził nabór na stanowisko kierownicze w Biurze Prezydenta Miasta. Konkurs wygrała Pani Małgorzata Hatalska. Wokół tego wyboru pojawiły się pewne kontrowersje.

Lista zadań stawianych przed nowym kierownikiem koncentruje się na szeroko rozumianej komunikacji społecznej:

 1. Koordynacja całości pracy Referatu Komunikacji Społecznej,
 2. Prowadzenie działalności informacyjnej na rzecz miasta,
 3. Redagowanie, wydawanie i dystrybucja Miejskiego Serwisu Informacyjnego,
 4. Publikacja ogłoszeń, artykułów i informacji prasowych,
 5. Realizacja informacyjnych programów radiowych, telewizyjnych i filmowych,
 6. Realizacja kampanii informacyjnych oraz współpraca z mediami,
 7. Badania opinii publicznej,
 8. Prowadzenie Serwisu Internetowego Miasta.
 9. Realizacja działań z zakresu public relations.

Małgorzata Hatalska w procedurze konkursowej pokonała dziesięciu innych kandydatów. Tak brzmiało uzasadnienie wyboru kandydata na stanowisko:

Pani Małgorzata Hatalska uzyskała pozytywne wyniki na wszystkich etapach postępowania kwalifikacyjnego. Komisja rekrutacyjna po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej uznała, że p. M. Hatalska posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje, aby prawidłowo realizować zadania na oferowanym stanowisku pracy w Biurze Prezydenta Miasta.

Informacja o wynikach naboru
na kierownicze stanowisko urzędnicze w Biurze Prezydenta Miasta

Nie byłoby w tej sprawie nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, iż media blisko związane z prezydentem, jeszcze w trakcie trwania naboru sugerowały, iż warunki udziału w konkursie napisane zostały “pod jednego z kandydatów”. Poniżej obszerny, ale też rzucający dużo światła na sprawę, fragment artykułu opublikowanego w portalu Dzisiaj w Gliwicach w dniu 07.08.2020 r. Przypomnijmy: termin aplikowania w konkursie wyznaczony był na 18.08.2020 r.

Za stylizację obecnego prezydenta oraz – jak mówią nam osoby z jego otoczenia – za kształt kampanii odpowiadała w dużej mierze Małgorzata Hatalska. Osoba, która ostatnio pracowała w bibliotece, organizowała także niszowe pokazy mody, dzisiaj nieformalnie odpowiada za komunikację społeczną w mieście. Adam Neumann po wyborach postanowił zatrudnić ją na kierowniczym stanowisku w Urzędzie Miejskim. Prawo wymaga jednak zachowania procedur m.in. przeprowadzenia naboru, który ta musiałaby wygrać.

Dodajmy, że Hatalska kilkukrotnie startowała w naborze do UM, na niższe stanowiska. Za każdym razem bez powodzenia. Wykorzystano więc tzw. zatrudnienie na zastępstwo. Zazwyczaj, gdy ktoś z urzędników dłużej nie będzie obecny w pracy (np. urlop macierzyński lub chorobowy), to bez przeprowadzenia naboru można zatrudnić inna osobę, która go zastąpi. W historii nie zdarzyło się chyba jednak nigdy, że kogoś zatrudniono na zastępstwo na… nowo stworzone stanowisko kierownicze.

Hatalska nieformalnie została kierownikiem Referatu Komunikacji Społecznej, czyli, krótko mówiąc, odpowiada za kontakt z mieszkańcami. Jak ten kontakt wygląda, mogliśmy przekonać się już w marcu, w czasie pierwszej fali pandemii. „Gdzie jest Neumann?”, „prezydencie wyjdź z bunkra”, „czy my w ogóle mamy prezydenta?” – to tylko niektóre z powtarzających się ciągle komentarzy internautów. Neumann jest zupełnie niewidoczny, a komunikacja z mieszkańcami leży.

(…) Czy Małgorzata Hatalska wystartuje w konkursie? Czy go wygra? Choć słychać komentarze, że wymagania konkursowe są napisane pod nią to może się okazać, że będzie miała sporą konkurencję. A może prezydent po prostu nie jest zadowolony z pracy pani Hatalskiej i szuka kogoś lepszego?

https://dzisiajwgliwicach.pl

Kim jest Małgorzata Hatalska?

Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego (mgr filologii) Pani Małgorzata Hatalska mieszka w Kleszczowie. Poprzednio zawodowo związana była z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach, w której odpowiadała za zadania związane z szeroko rozumianą promocją. Zajmowała się organizacją imprez miejskich oraz komunikacją społeczną. Jak dowiadujemy się z portalu społecznościowego LinkedIn Małgorzata Hatalska zajmuje się także… modą i stylizacją:

Jestem właścicielką Agecji Mody JUST. Zajmuję się kompleksową organizacją imprez modowych (pokazy, eventy, wydarzenia) dla projektantów, centrów handlowych, klientów biznesowych i indywidualnych. Jako stylistka tworzę kompleksowy, świadomy i spójny wizerunek osób, z którymi pracuję. Wykonuję stylizacje i makijaże do sesji zdjęciowych, pokazów mody, kampani reklamowych, programów telewizyjnych, spektakli teatralnych. Piszę i redaguję teksty o modzie, stylu i wizerunku. (pisownia oryginalna)

profil publiczny M. Hatalskiej w portalu LinkedIn

Jako, że wśród zadań stawianych przed kierownikiem referatu wyszczególniona jest komunikacja społeczna i współpraca z mediami, pozwoliliśmy sobie skontaktować się z Panią Hatalską i zadać kilka pytań. Oto pytania, które przekazaliśmy Pani Małgorzacie. Odpowiedź jest… rozczarowująca.

 1. Jakie są Pani zdaniem skuteczne sposoby komunikacji z mieszkańcami w dobie obecnej pandemii? Jak najlepiej dotrzeć do Gliwiczan w czasach COVIDu?
 2. Czy Prezydent Adam Neumann planuję aktywniejsze działania na portalach społecznościowych? Tu odnosząc się do prezydentów miast, którzy codziennie raportują o podejmowanych działaniach na swoich profilach.
 3. Jaką rolę pełni Pani w Biurze Prezydenta Miasta i prowadzony przez Państwa Referat Komunikacji Społecznej?
 4. Czy planują Państwo podjęcie zmian w promocji działań Biura Prezydenta Miasta?

Odpowiedź Pani Małgorzaty Hatalskiej, kierownika Referatu Komunikacji Społecznej:

W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że jestem zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Gliwicach na stanowisku kierownika. W odniesieniu do pozostałych pytań, które nie stanowią informacji publicznej, uważam, że ocena skuteczności działań z zakresu komunikacji społecznej należy do mieszkańców. Jednocześnie informuję, że Biuro Prezydenta Miasta nie podejmuje działań promocyjnych ani też nie promuje swoich działań.

I… to tyle, jeśli chodzi o odpowiedzi przekazane przez kierownika Referatu Komunikacji Społecznej. W ramach rozwijania współpracy urzędu z lokalnymi mediami wyślemy zaproszenie dla Pani Małgorzaty Hatalskiej do rozmowy o strategii komunikacji Miasta Gliwice.

5 Comments

 1. Mam nadzieję, że ten zausznik Frankiewicza będzie mniej cwany od Szczurka i wpadnie wcześniej czy później na jakimś kręceniu lodów

 2. To jest żenujące. Ten pajac z UM wziął sobie panienkę, która ma wyjściowo wyglądać chociaż sama wymaga PR jeśli udostępniła takie zdjęcie

 3. Czy postępowanie konkursowe odbyło się z uczestnictwem czynnika społecznego? Czy też urzędnicy /a więc osoby zależne od pracodawcy – Prezydenta/ dokonały wyboru…
  Brak osób postronnych uczestniczących w kwalifikacji, brak chęci zapraszania takich osób – czyni sam proces mało przejrzysty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button