Życie Miasta

Sanepid podaje statystyki COVID-19

Od dzisiaj Sanepid na swojej stronie publikuje dane w zmienionej formie. Przez kilka dni nie mieliśmy aktualnych informacji o liczbie zakażeń w Gliwicach. Zobaczmy, jak wyglądają statystyki.

  • Nowe zakażenia: 86
  • Zakażenia na 10 tys. mieszkańców: 4,84
  • Liczba przypadków śmiertelnych: 3
  • Przypadki śmiertelne w wyniku covid-19: 1

Jak Gliwice wyglądają na tle innych powiatów?

Pod względem nowych zarażeń jesteśmy na trzydziestym miejscu w Polsce. Jeśli wziąć pod uwagę liczbę nowo zdiagnozowanych chorych w stosunku do liczby mieszkańców miasta, mamy 135 miejsce.

Dziś najgorsza sytuacja była w powiecie gnieźnieńskim. Odnotowano tam 265 nowych przypadków (18,23 na 10 tys. mieszkańców). W Krakowie zmarło 24 chorych, a w powiecie kłodzkim 26 osób z covid-19.

Zgodnie z zapowiedzią Zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego, Krzysztofa Saczki, podczas konferencji, która odbyła się 23 listopada w siedzibie GIS, wprowadzono nowy system raportowania i metodę prezentowania wyników zakażeń koronawirusem:

Metodologia

  1. Dzienna liczba zakażonych = liczba osób z pozytywnym wynikiem zaraportowanych przez laboratoria do systemu EWP w ciągu ostatniej doby (osoby z unikalnym numerem PESEL)
  2. Korekty – w systemie raportowym, w indywidualnych przypadkach wyniki mogą zmienić się wstecznie na skutek wprowadzanych korekt. Korekty mogą dotyczyć również danych adresowych lub danych osobowych. Co za tym idzie, globalna liczba przypadków będzie wyliczana na każdy dzień od nowa, a zmiana tej wartości w określonym przedziale czasu może nie być równa sumie wszystkich nowych przypadków zaraportowanych w poszczególnych dniach tego okresu.
  3. Pozytywne wyniki testów antygenowych i komercyjnych są uwzględniane na bieżąco w prezentowanych danych
  4. Zgony uwzględniają zarówno śmierć danej osoby wyłącznie z powodu COVID-19, jak i współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. W indywidualnych przypadkach, po weryfikacji medycznej lub ponownym zaraportowaniu powód zgonu danej osoby może zostać zmieniony. 
  5. W raportach dziennych występują przypadki zaraportowania wyniku dodatniego bez przypisania do konkretnego województwa i powiatu, w związku z brakiem adresu pacjenta po stronie laboratorium. Wskazani pacjenci będą przypisywani do województw i powiatów przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button