Życie Miasta

Śląska Akademia Kompetencji Społecznych, czyli wsparcie młodzieży

Śląska Akademia Kompetencji Społecznych to inicjatywa mający na celu zwiększenie aktywności i umiejętności społecznych młodzieży.

  • Kolega chce, żebyś dał mu odpisać zadanie. Nie chcesz. Siedziałeś nad nim cały wieczór i wiesz, że nauczyciel może ukarać Was obu… mimo wszystko wyciągasz zeszyt z torby.
  • Nauczyciel prosi Cię o przedstawienie się przed klasą, a Ty czujesz ucisk w gardle. Pot spływa Ci po plecach, a oczy zachodzą mgłą. Chcesz zapaść się pod ziemię.
  • W końcu dostajesz wymarzone korki. Wchodzisz na boisko, podbiegasz do piłki, celujesz w bramkę — i pudłujesz. Robi Ci się gorąco, myślisz, że wszyscy się z Ciebie śmieją… Schodzisz z boiska i już nie masz zamiaru na nie wrócić.

Czy któraś z tych sytuacji kojarzy Ci się z Tobą albo Twoimi bliskimi?

Kompetencje społeczne są coraz częściej wymieniane jako pożądane na rynku pracy, ale wpływają również na nasze życie prywatne w każdym wieku. To umiejętności skutecznego radzenia sobie w sytuacjach społecznych. Rozumiane są niekiedy jako umiejętności interpersonalne, czyli zdolność radzenia sobie ze stresem, autoprezentacji oraz bycia asertywnym. Dzięki nim jesteśmy w stanie pracować w grupach, nawiązywać kontakty z innymi ludźmi lub po prostu odnaleźć się w środowisku, w którym żyjemy. Z tego powodu kompetencje emocjonalno-społeczne należy rozwijać już od najmłodszych lat. Umiejętności społeczne wiążą się z charakterem i temperamentem, np. wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka, otwartością, można je jednak rozwijać.

Tym właśnie zajmuje się Śląska Akademia Kompetencji Społecznych. To inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku 14-17 lat, korzystającej z pomocy ośrodków wychowawczych, domów dziecka czy świetlic socjoterapeutycznych. Jej celem jest mający na celu zwiększenie aktywności i umiejętności społecznych młodzieży.

Podczas warsztatów uczestnicy popracują nad swoimi kompetencjami społecznymi i nauczą się od podstaw tworzyć swoją własną akcję społeczną. Dzięki matrycom akcji społecznych, zawierających miejsce na opis, młodzież będzie mogła wykorzystać swoje talenty i umiejętności dla poprawienia warunków wybranej społeczności lokalnej.

Rozkład zajęć, jakie zostaną podjęte, pozwoli młodym ludziom nie tylko nauczyć się jak pokonywać trudności, ale i jak spożytkować swoje talenty.

W ramach realizacji projektu obejmiemy wsparciem 120 młodych ludzi, zaangażujemy młodzież do realizacji 15 akcji społecznych na rzecz wybranych społeczności lokalnych, przeprowadzimy 75 warsztatów, nakręcimy 15 filmów przedstawiających aktywność społeczną uczestników projektu, przygotujemy 15 artykułów sponsorowanych w celu promocji działań młodzieży w społeczności lokalnej.

Zajęcia odbywać się będą w małych 8-osobowych grupach, co pozwoli na indywidualne podejście do każdego z uczestników. Aktywności potrwają około 36 godzin, prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów. Każdy z uczestników zostanie objęty wsparciem mentora.

Jesteś zainteresowany? Zgłoś się pod numerem 507 879 415 lub napisz maila na adres: dominika.paliczka@klaster.org.pl

Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button