historiaZ życia KlastraŻycie Miasta

Zagrajmy jak za dawnych lat

Z graczki przidōm płaczki – takie zdanie można było usłyszeć jeszcze niedawno na Górnym Śląsku. Chodziło o zbyt intensywne dziecięce zabawy. Teraz okazuje się, że tych dawnych zabaw brakuje i trzeba o nich przypominać.

Przypomnieć o dawnych czasach i dawnych zabawach postanowił gliwicki Klaster Innowacji Społecznych, który zrealizował projekt Śląski folklor dziecięcy – świat graczek i bawidołków mający na celu przypomnienie, jak dawniej wyglądały dziecięce zabawy. A w czasach, gdy nie było komputerów ani tym bardziej smartfonów z dostępem do internetu zabawy wyglądały równie (jeśli nie bardziej) interesująco.

Na dwóch końcach ławki rysowaliśmy bramki, z linijek bandy i graliśmy w piłkarzyki – wspomina Ingemar Klos z podgliwickiej Żernicy – moneta była piłką, którą odbijaliśmy za pomocą grzebieni. Było to bardzo zacięte i wywoływało wiele emocji. Nie raz bywało, że już zaczynała się lekcja, a chłopcy jeszcze grali.

Te wspomnienia to oczywiście nie jedyne. W ramach projektu przeprowadzono sześć wywiadów ze starszymi mieszkańcami Górnego Śląska. Swoimi wspomnieniami chętnie dzielili się mieszkańcy Rybnika, Siemianowic Śląskich, Gliwic, Zabrza czy Chorzowa.

Dzieci bawiły się przede wszystkim “na lufcie”, czyli na powietrzu. Wiele było polnych dróg, za to niewiele samochodów. Na wsiach, ale nawet w centrach miast można było bez problemu gonić się po ulicach – wspominają swoje dzieciństwo mieszkanki Rybnika – rodzice się o nas nie bali, bo w zasadzie jedynymi pojazdami w okolicy były konne zaprzęgi.

Na lufcie. Mali rybniczanie podczas letniej zabawy “na placu”. Rok 1985.

Efektem przeprowadzonych wywiadów, spisanych wspomnień i zrekonstruowanych gier jest powstanie elementarza, dzięki któremu młodsi i najmłodsi mieszkańcy Górnego Śląska będą mogli zapoznać się z grami i zabawami, które wypełniały czas wolny ich rodziców, dziadków i pradziadków.

Oczywiście z elementarza może korzystać każdy – młody, stary, ze Śląska i spoza Śląska – mówią przedstawiciele gliwickiego Klastra Innowacji Społecznych. Chodziło nam o to, żeby ocalić od zapomnienia ten dawny śląski świat, który jeszcze niedawno był naszą codziennością, a dziś w erze internetu i wirtualnej rzeczywistości szybko zanika – dodają koordynatorzy projektu.

Ze wszystkimi wywiadami i wspomnieniami można się zapoznać na stronie https://graczki.pl/. Tam też znajdziecie szczegóły projektu oraz wspomniany elementarz, który będzie z pewnością idealną lekturą na długie zimowe wieczory.

Elementarz Śląskiego Folkloru Dziecięcego

Program Śląski folklor dziecięcy Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska Edycja 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button