Życie Miasta

Apel samorządowców podczas konferencji na terenie PEC Gliwice

Wczoraj na terenie PEC Gliwice odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli śląscy samorządowcy reprezentowani m.in. przez włodarzy Gliwic oraz prezydenta Sosnowca. Podczas briefingu zaapelowano o dotacje dla wszystkich źródeł ogrzewania. Głównym argumentem wystosowywanym przez prezydenta Adama Neumanna było to, iż Gliwice od lat zachęcały do wymiany systemów grzewczych. W związku z tym według prezydenta nie powinno się teraz faworyzować właścicieli pieców węglowych.

Na ten moment dopłaty do źródeł ciepła mają zostać przekazane wyłącznie osobom, które ogrzewają swoje domy węglem. Konferencja samorządowców miała być odpowiedzią w imieniu osób mieszkających w blokach, ponieważ one także już teraz odczuwają ceny węgla w swoich czynszach. Z całą pewnością obecna sytuacja na rynku energetycznym bardzo mocno utrudniła spięcie budżetu wszystkim miejskim przedsiębiorstwom ciepłowniczym w całym kraju.  Przedsiębiorstwa energetyczne postawione zostały pod ścianą i to co się w tej chwili dzieje jest efektem polityki globalnej – podkreślał podczas konferencji Grzegorz Zawierucha, zastępca Dyrektora ds. technicznych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w  Gliwicach.

Przedsiębiorstwa cieplne nie tylko muszą zapłacić teraz więcej za węgiel, ale i także za zakup praw do emisji dwutlenku węgla, które poszybowały w górę. Prezydent Gliwic poruszył natomiast kwestię dopłat dla osób, które nie wymieniły dalej źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Jednocześnie zaznaczył, że od lat zachęcano wszystkie osoby wieloma dopłatami, by dokonały takowej zmiany. – Jest to głęboko niesprawiedliwe i protestujemy przeciwko temuzaznaczał.

– Przecież ci odbiorcy to również mieszkańcy naszych miast, to przecież również ich mieszkania są ogrzewane paliwem węglowym, bo paliwo węglowe wciąż jest podstawowym paliwem w miejskich ciepłowniach. To paliwo drastycznie podrożało w ostatnich miesiącach. To są podwyżki grubo ponad 100 % za tonę paliwa węglowego i do tego dochodzi jeszcze lawinowy wzrost, który ma miejsce jeśli chodzi o uprawnienia z tytułu emisji dwutlenku węgla – dodawał prezydent Gliwic Adam Neumann.

Podobne zdanie miał również prezydent Sosnowca – Ciepło nie pochodzi z kaloryfera, pochodzi również z innych źródeł, bo do tego kaloryfera ciepła woda musi skądś dopłynąć i być ogrzana – czy to gazem, węglem, czy w jakikolwiek inny sposób, dlatego nie może być dopłata tylko do jednego źródła i tylko do jednej grupy.podkreślał Arkadiusz Chęciński.

Sytuacja na pewno jest bardzo trudna i najbliższa zimna może okazać kosztowna dla nas wszystkich. Jakie zdanie mają Państwo na temat dofinansowań? Czy obecne rozwiązanie faktycznie nie jest sprawiedliwe?

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
fot. FB/ A. Chęciński

2 Comments

  1. Trzeba było myśleć o braku lub podrożeniu węgla wtedy gdy namiętnie (za łapówki?) likwidowaliście zamykaliście kopalnie! Teraz płacz i zgrzytanie zębów że drogo przedsiębiorstwa cieplne płacą za wegiel…. No a jak ma być tanio skoro trzeba wegiel sprowadzać.?… Braki towaru powodują wzrost ceny. Tak jak było z cukrem… Polikwidowali posprzedawali polskie cukrownie no i takie są potem igraszki z klientami…..

  2. no właśnie może by tak opisać spekulacyjny hadel w ramach ETS bo z tego tytułu b.podrożało, czy wogóle całkowite odstąpienie od tej paranoi ( ETs y w Europie i pełne ruru dymu bez ograniczeń w Azji)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button