Jawność
Trending

Były wiceprezydent z zarzutami

Nowiny Gliwickie w czerwcu tego roku donosiły o zakończeniu śledztwa w sprawie “fałszerstw i wyłudzeń na szeroką skalę” w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Z informacji przekazanych przez Prokuraturę wynika, iż zarzuty przedstawiono także byłemu wiceprezydentowi Gliwic, Krystianowi T.

O szczegółach śledztwa można przeczytać w artykule NG: [18 byłych pracowników DWPN z zarzutami prokuratorskimi. Kończy się śledztwo w sprawie fałszerstw i wyłudzeń na szeroką skalę].

Podejrzana przyznała się, wyjaśniając, że do udziału w procederze nakłoniło ją kierownictwo DWPN, wręcz instruując, w jaki sposób ma sporządzać sprawozdania, a także jakie dokumenty (faktury, rachunki, umowy, rozliczenia kosztów podróży) mają być przedstawione do rozliczenia instytucjom przyznającym dotacje. Katarzyna S., obawiając się utraty pracy, godziła się na to, bo każdego roku słyszała o tragicznej sytuacji, w jakiej znajduje się Dom. 
W interesującym prokuraturę okresie dyrektorami DWPN byli: Tadeusz Schaepe (zmarł w 2004 roku), w latach 2004-2006 Krystian T., były zastępca prezydenta Gliwic (w niewyjaśnionych okolicznościach zrezygnował ze stanowiska, jako powód podając „sytuację finansową stowarzyszenia), 2006-2008 – Marcin Wiatr (p. o. dyrektora) a w latach 2008-2015 Rafał Bartek. 

cytat z artykułu Nowin Gliwickich

Krystian T., zastępca ówczesnego prezydenta Zygmunta Frankiewicza, jednocześnie zajmował kierownicze stanowisko w Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych (urlopowany bezpłatnie na czas pełnienia funkcji wiceprezydenta). Do MZUK wrócił w październiku 2019 r. Został także delegowany przez miasto na stanowisko wiceprezesa PWiK. Oprócz wiceprezesury w PWiK Krystian T. otrzymał miejsce w radzie nadzorczej spółki miejskiej Gliwicki Klub Sportowy Piast S.A.

Został powołany na wiceprezesa spółki. Zgodnie z przyjętym nowym schematem organizacyjnym PWiK, będzie odpowiadał m.in. za zamówienia publiczne – zadanie o kluczowym znaczeniu dla sprawnego funkcjonowania spółki – wyjaśnia Łukasz Oryszczak.

O byłym wiceprezydencie Gliwic zrobiło się głośno w okresie ostatniej kampanii wyborczej, gdy informację o jego zarobkach ujawnił ówczesny p.o. prezydenta Gliwic Janusz Moszyński. Krystian T. otrzymywał wówczas prawie 32 tysiące złotych miesięcznie.

cytat z artykułu 24gliwice.pl

W październiku otrzymaliśmy z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach informację, która świadczy o postawieniu zarzutów Krystianowi T.

W naszym piśmie pytaliśmy między innymi o to, czy w prokuraturze toczy się postępowanie przeciwko wiceprezydentowi Miasta Gliwice Krystianowi T. Odpowiedź Prokuratury publikujemy poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button