Jawność

Kto sfinansował zwycięską kampanię prezydenta?

Kto sfinansował kampanię wyborczą urzędującego Prezydenta Miasta Gliwice? Na liście dużo znajomych nazwisk. 

Zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami, finansowanie kampanii wyborczej jest jawne, komitety mogą finansować kampanię z darowizn i kredytów, a po zakończonych wyborach muszą opublikować sprawozdanie finansowe i listę darczyńców.  W ramach dobrej praktyki jawności życia publicznego, zawnioskowaliśmy o listy darczyńców wszystkich komitetów wyborczych startujących w ostatnich wyborach w Gliwicach. Dlaczego naszym zdaniem jest to ważne? 

Wpłacanie darowizn na kampanię wyborczą nosi znamiona lobbingu i niewątpliwie wpływa na relacje między kandydatem a darczyńcą. Czy darczyńca ma prawo oczekiwać wdzięczności kandydata po wygranych wyborach? Ciężko uciec od takich rozważań.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że przekazywanie darowizn na kampanię wyborczą absolutnie nie jest zjawiskiem negatywnym, wręcz przeciwnie, jest jednym z wyrazów zaangażowania obywateli w życie publiczne. Informacja o zaangażowaniu finansowym w kampanię zwycięskiego kandydata w wyborach na Prezydenta Miasta powinna być jednak elementem podlegającym publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej, podobnie jak oświadczenia majątkowe radnych i władz miasta.

Jesteście ciekawi kto sfinansował zwycięską kampanię wyborczą urzędującego Prezydenta Miasta? Oto lista osób przekazujących darowizny na kampanię zwycięskiego kandydata.

Wśród darczyńców urzędującego prezydenta sporo znajomych nazwisk. Pojawiają się radni Rady Miasta Gliwice: Tadeusz Olejnik (Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza), Leszek Curyło (Koalicja Obywatelska); prezesi spółek miejskich, Henryk Szary i Maciej Krawczyk (prezes i wiceprezes PKM Gliwice), były już prezes Piasta Gliwice Paweł Żelem, Barbara Przeworska (wiceprezes PEC); członkowie rad nadzorczych spółek: Marek Sanecznik z ZBM I TBS, Jan Sochecki z GAPiR, Ryszard Turczyniak z Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów. Znajomych nazwisk jest więcej, ale każde z nich może być oczywiście przypadkową zbieżnością. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button