Życie Miasta

Co się zmienia? Nowelizacja prawa o ruchu drogowym

Zmiany dotyczą przede wszystkim użytkowników hulajnóg, urządzeń do transportu osobistego czy użytkowników deskorolek i rolek. Są też nowości dla kierowców.

Hulajnogi

Od 20 maja elektryczną hulajnogą mogą jeździć wszyscy pełnoletni oraz niepełnoletni posiadacze karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1, T. Dzieci, które jej nie posiadają, mogą używać elektrycznej hulajnogi tylko w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Użytkownik elektrycznej hulajnogi ma jeździć trzeźwy – jazdę pod wpływem alkoholu grozi grzywna. Jadąc hulajnogą musimy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa dla rowerów, uważając, by nie przekroczyć maksymalnej prędkości 20 km/h. Jeżeli nie ma takiej możliwości, poruszamy się jezdnią, jeśli dozwolona prędkość ruchu na niej nie przekracza 30 km/h (np. w strefie zamieszkania). Jeśli nie ma drogi rowerowej, można jechać chodnikiem, ale z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. Na chodniku pierwszeństwo mają PIESI. Za jazdę po chodniku z prędkością wyższą niż charakterystyczna dla poruszania się pieszych grozi grzywna lub nagana. Kara może wynieść od 20 do 5000 zł, a o jej wysokości zdecyduje policjant.

Korzystając z hulajnogi kategorycznie nie można nikogo przewozić. Podczas wyprzedzania innych uczestników ruchu należy zachować szczególną ostrożność oraz odstęp 1 m. od wyprzedzanego pojazdu/osoby. Nowe przepisy regulują także parkowanie hulajnogi – można to robić w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli ich nie ma, można zostawić ją równolegle do przebiegu jezdni na bardziej oddalonym od niej skraju chodnika (należy pozostawić przynajmniej 1,5 m szerokości chodnika). Niewłaściwie zaparkowana hulajnoga będzie mogła być odholowana na koszt właściciela.

UTO – urządzenia transportu osobistego

To nowa kategoria urządzeń wpisana do Prawa o ruchu drogowym. Jest to “(…) pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”. UTO będą więc elektryczne deskorolki czy tzw. segwaye.

Mogą nimi jeździć wszyscy pełnoletni oraz niepełnoletni posiadacze karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1, T. Dzieci mogą używać takich urządzeń tylko w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. UTO podlegają podobnym ograniczeniom jak elektryczne hulajnogi.

Urządzenia wspomagające ruch

UWR to “urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni”. Jest to więc tradycyjna hulajnoga, deskorolka, rolki, wrotki. Nowe przepisy nie narzucają tu żadnych ograniczeń wiekowych czy pozwoleń.

Kierowcy

Z perspektywy kierowcy ważne jest aby zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe. Podobnie będzie podczas skręcania w drogę poprzeczną.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button