InwestycjeŻycie Miasta

Czy gliwiczanie zapłacą za zniszczone rowery miejskie?

Gliwicki Rower Miejski działa w tym sezonie w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt został wybrany przez mieszkańców, co potwierdza, że Gliwiczanie chcą korzystać z miejskich rowerów. Zdarza się jednak, że rowery są niszczone. Czy zapłacą za to mieszkańcy?

Gliwickim Rowerem Miejskim zarządza konsorcjum warszawskich firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A.

W mieście znajduje się 30 stacji i w sumie 300 rowerów: 295 standardowych, 2 tandemy i 3 rowery familijne cargo. Na stronie internetowej www.gliwickirowermiejski.pl można się zarejestrować, sprawdzić dostępność rowerów i miejsc postojowych na poszczególnych stacjach.  Pierwsze 15 minut wypożyczenia rowerów jest darmowe. Każda kolejna minuta to koszt jedynie  5 groszy. Wypożyczenie roweru jest bardzo proste – wystarczy pobrać mobilną aplikację roovee, założyć konto i zasilić je kwotą minimalną 10 zł (przelewem lub kartą), zeskanować kod QR znajdujący się przy kierownicy lub blokadzie nad tylnym kołem i gotowe! Po zakończeniu przejażdżki i odstawieniu roweru na jedną ze stacji należy zamknąć ręcznie blokadę tylnego koła.

Od początku sezonu, który rozpoczął się 29 maja, już 40 rowerów zostało uszkodzonych, a 6 całkowicie zdewastowanych. Straty wynoszą około 14,5 tys. zł.

Koszty ponoszą częściowo sprawcy szkód, jeśli uda się ich ustalić i obciążyć karami regulaminowymi. Zdarza się jednak, że firma nie potrafi ustalić, kto jest sprawcą dewastacji. Koszty naprawy rowerów ponosi operator. Czy oznacza to więc, że mieszkańcy nie ponoszą żadnych kosztów? Może to wpłynąć na wzrost ceny eksploatacji systemu w przyszłych sezonach, a tym samym na wzrost kosztu kolejnych minut jazdy.

Warto zgłaszać zauważone akty wandalizmu odpowiednim służbom, np. straży miejskiej lub policji, aby kosztem naprawy roweru można było obciążyć sprawcę, a nie nasze portfele Gliwiczan. Trzeba również pamiętać, że odprowadzenie roweru GRM na miejsce skutkuje bonusem o wysokości 5 zł. Sezon GRM zakończy się 30 listopada.

(mf) UM Gliwice/ Ada Duda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button