Media lokalne

Ekologia dla każdego!

Zanieczyszczenia powietrza, segregacja śmieci i zmiany klimatyczne to pojęcia, które dominują w odpowiedziach na pytanie, czym jest ekologia. Niski poziom wiedzy na temat zanieczyszczeń oraz niezrozumienie powagi problemów ekologicznych stwarzają realne zagrożenia dla przyszłości naszej planety i naszego zdrowia. W odpowiedzi na te wyzwania Spółdzielnia Socjalna Zielone Sląskie stworzyła „Międzypokoleniowy Korpus Wolontariuszy”  skierowany  do seniorów z województwa śląskiego. Uczestnicy wzięli udział w serii warsztatów, których celem było nie tylko zwiększenie świadomości ekologicznej, ale także budowanie mostów między pokoleniami. Do udziału w warsztatach zaangażowano osoby młodsze, które współpracowały z seniorami.

6 grup, które powstały w Rybniku, Gliwicach, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Katowicach i Bytomiu uczestniczyło łącznie w 18 warsztatach. W inicjatywie udział wzięło 72 seniorów oraz 35 osób w wieku poniżej 60 lat.

Podczas warsztatów poruszono tematy związane z zanieczyszczeniami, ekologią i zmianami klimatycznymi. Część praktyczna warsztatów skupiła się na stworzeniu lasów w słoiku, toreb wielokrotnego użytku z koszulek i zielnika.   

Podsumowując, inicjatywa ta pokazała, jak ważna jest edukacja ekologiczna w każdym wieku i jak cenne może być połączenie sił różnych pokoleń. Seniorzy i ich młodsi koledzy nie tylko zdobyli nową wiedzę, ale także nawiązali nowe znajomości i wymieniali się doświadczeniami. 

To inspirujący przykład tego, jak edukacja ekologiczna może być przekazywana w sposób aktywny i angażujący, niezależnie od wieku uczestników.

Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną internetową Śląskiej Akademii Kompetencji Ekologicznych – link do strony: https://www.zieloneslaskie.pl/miedzypokoleniowy-korpus-wolontariuszy/

Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz osób starszych ”Aktywni+” na lata 2021-2025.

Back to top button