WideoŻycie Miasta

Filmowcy z Gliwic zbierają środki na film o hokeju

Filmowcy z Gliwic chcą zrobić film dokumentalny o polskim hokeju na lodzie. W projekt zaangażowany jest Marcin Kondraciuk, twórca Klubu Filmowego WROTA.

Hokej na lodzie to sport, który nie cieszy się zbyt dużą popularnością w Polsce. Na Śląsku działa kilka klubów hokejowych, m.in. w Tychach, czy Katowicach. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja u naszych południowych sąsiadów, Czechów, czy Słowaków.

Hokej na lodzie jest sportem kontaktowym, wyjątkowo dynamicznym. W ciągu dziesięciu sekund zawodnicy z obydwu grających ze sobą drużyn mogą znaleźć się w sytuacjach zagrażających sobie nawzajem, akcja przenosi się błyskawicznie. Krążek jest bardzo małym punktem na całym lodowisku i w stosunku do bramkarza, który czasami swoją posturą potrafi zasłonić całą bramkę. Trafienie w odpowiedni punkt wymaga precyzji i rozgrywania przeciwnika w ciągłym ruchu. Ta dynamika i precyzja mocno skupiają uwagę. Czasami wyczyny zawodników na lodzie, ich pomysłowość potrafią niezwykle zaskakiwać. Przejście z jednego punktu lodowiska na drugi, hamowanie na lodzie, rozpędzanie się, czy także korygowanie ruchów kijem, z ciągłym natarciu przeciwnika jest imponujące. Inaczej przeżywa się ten sport stojąc przy bandach a jeszcze inaczej na górze w tłumie kibiców. Ja miałem okazję być przy bandach, więc walczących ze sobą zawodników widzisz z bliska, widzisz skupienie, pot, zmęczenie i wiele innych sytuacji. – mówi Marcin Kondraciuk.

Gliwicka ekipa filmowa Kopalnia Snów chce stworzyć film dokumentalny z aktualnymi Mistrzami Polski w hokeju na lodzie. Poprzedni sezon zakończył się przedwcześnie ze względu na epidemię covid-19 – na przełomie lutego i marca, po zakończeniu ćwierćfinałów. Wówczas na podium znalazły się zespoły: GKS Tychy – mistrz Polski, Re-Plast Unia Oświęcim oraz ex aequo JKH GKS Jastrzębie i GKS Katowice.

Tychy, 29.11.2020 Mecz hokeja na lodzie między GKS Tychy i GKS JKH Jastrzębie w Tychach NZ z GKS Tychy i z GKS JKH Jastrzębie PAP/Andrzej Grygiel

Twórcy filmu chcą oprzeć główny wątek historii na podstawie tych wydarzeń z 2020 roku, po których Mistrz Polski stanie do walki o obronę tytułu, nadanego w nadzwyczajnej sytuacji. Tyska drużyna utrzymuje swój tytuł już trzeci rok. Nadchodzące rozgrywkach Play-off 2021 zapowiadają się ciekawie, a wszystkim drużyną zależy na zdobyciu mistrzostwa. Film ma na celu przybliżenie ludzi, którzy tworzą hokej w Polsce. 

To nie jest film o sporcie, ani klubie sportowym. To jest ważne, aby to odróżnić, ten film to historia o ludziach  którzy ten sport tworzą. O zawodnikach, trenerach i kierownikach. Mamy 3 pokolenia, zawodnicy są najmłodsi, w średnim wieku są trenerzy, którzy niegdyś byli zawodnikami, a potem są starsi Panowie, którzy o tym sporcie wiedzą niemal wszystko i sporo już widzieli. Pamiętajmy, że film bez ludzi jest pusty, a ja zmierzam do opowiedzenia o różnych jednostkowych historiach, które przeplatają się na tle sportu jakim jest hokej na lodzie. Moi bohaterowie są zróżnicowani, są bowiem z różnych miast, a współpracują razem tworząc drużynę, która będzie bronić tytułu Mistrza Polski. Chce obserwować ich na tle tych wydarzeń, pokazać emocje, ludzi zmierzających się z stałą presją, indywidualnymi ambicjami,   marzeniami, czy też porażkami. Chcę pokazać jak się wspierają, jak radzą sobie z trudnościami a zarazem pokazać ich jako ludzi w ich prywatnym otoczeniu.  – mówi Marcin Kondraciuk, szef Kopalni Snów. 

29.11.2020 Bradford Pilka Nozna Puchar Anglii FA Cup Bradford City – Oldham Athletic Foto Matt Wilkinson / Focus Images / MB Media / PressFocus POLAND ONLY!!

Twórcy rozpoczęli zbiórkę na realizację produkcji filmowej. Pieniądze uzyskane z niej mają pokryć koszty techniczne. Całe przedsięwzięcie ma potrwać ponad 7 miesięcy. Filmowcy planują stworzyć dokument we współpracy ze drużynami, trenerami i zawodnikami. Ukazać ducha hokeju na lodzie. 

Marcin Kondraciuk, jeden z twórców projektu filmowego opowiada: 

Moja przygoda z hokejem trwa już 4 lata, nigdy nie grałem, jestem po tej drugiej stronie. Fascynuje mnie rywalizacja sportowa, bo filmując ich na potrzeby kanału TV klubowej, miałem okazję być w środku różnych wydarzeń. Moja praca, umożliwiła mi być blisko, ale nie na tyle abym mógł widzieć i słyszeć co się działo w szatni. I kiedy jesteś obok widzisz, czasami radość, czasami smutek, głód zwycięstwa, porażkę, poczucie winy i wiele innych, a jesteś filmowcem to zadajesz sobie pytania, wyobrażasz sobie co tam mogło się stać. Fizycznie znasz przyczynę, np. “przegrany mecz”, ale co zaszło w szatni, dlaczego ten zawodnik wyszedł ze spokojem na twarzy a następny unika wzroku innych. Co powiedział trener?. IM bardziej się zastanawiałem, tym częściej rozmawiałem prywatnie z poszczególnymi osobami z drużyny. Co przykuło moją uwagę, właśnie to jak się mierzyć z tymi sytuacjami. Przez 4 lata miałem okazję zaobserwować ich dość sporo. Nie jestem typowym kibicem tego sportu, interesuje mnie socjologia i psychologia sportu. Lubię sobie usiąść na trybunach i obserwować, ale sama gra to tylko efekt końcowy, cała machina dzieje się poza oczami kibiców. A to fascynuje, a od fascynacji do realizacji jest dość blisko, jeśli widzi się, że ten sport potrzebuje czegoś co go będzie dalej napędzać.

Więcej o pomyślę i zbiórce na film możecie przeczytać w linku poniżej:

https://zrzutka.pl/realizacja-filmu-dokumentalnego-o-polskim-hokeju-na-lodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button