Życie Miasta

Gliwickie palmy nie muszą ozdabiać tylko Katowic

Jakiś czas temu informowaliśmy Państwa o tym, że gliwickie palmy znów ozdobiły katowicki rynek wprowadzając tym samym w centrum naszej metropolii iście tropikalny klimat. Feniksy kanaryjskie z Gliwic upiększały Katowice, jednak przyszedł także czas, by mieszkańcy z miasta, z którego się wywodzą mogli nacieszyć nimi oko.

Palmy z logiem Gliwic ozdabiające Katowice na pewno mogą być dla gliwiczan powodem do dumy, ponieważ jest to bardzo dobra promocja miasta w miejscu odwiedzanym przez ludzi z całego świata. Natomiast gliwiczanie dopytywali dlaczego gliwickie palmy nie ozdabiają Gliwic. Przyszedł jednak czas, by mieszkańcy mogli cieszyć się tropikalnym klimatem.

Na skwerach, placach i w parkach pojawiły się bowiem palmy, a konkretnie 22 feniksy kanaryjskie z gliwickiej palmiarni. Zatem w porównaniu do Katowic wynik jest zdecydowanie imponujący i bez najmniejszego zawahania można stwierdzić, iż Gliwice są prawdziwymi tropikami na mapie województwa śląskiego. Palmy na ten moment ozdabiają  m.in. skwer nad Drogową Trasą Średnicową, teren Sądu Okręgowego, Arenę Gliwice, Plac Piłsudzkiego, kampus Politechniki Śląskiej oraz Park Chopina.

Egzotyczne drzewa, które ocieplają miejski klimat są potomkami feniksów kanaryjskich, zwanych daktylowcami, które zostały sprowadzone na wystawę roślin egzotycznych odbywającą się w 1924 roku w Gliwicach. Wystawa ta była głównym impulsem do tego, by rok później powstała gliwicka Palmiarnia Miejska. To właśnie ze sprowadzonych nasion pracownicy palmiarni wysiali w 1956 roku rośliny, które możemy obserwować do dzisiaj na terenie gliwickiej palmiarni.

Egzotyczne drzewa, które mierzą ponad 5 metrów wysokości i ważą około 1,5 każde nie tylko robią wrażenie, ale i także pozwalają się przenieść na moment chociażby myślami na wymarzony urlop. Warto wykorzystywać właśnie to, czym Gliwice mogą się pochwalić w świecie, a niewątpliwie Palmiarnia Miejska w Gliwicach jest takim właśnie miejscem. Dodatkowo cieszyć może fakt, iż palmy ozdabiają miasto w tak sporej liczbie.

fot. G. Ożga/UM Gliwice

Źródło: UM Gliwice

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button