AnalizyŻycie Miasta

Magistrat chwali się wysokim wskaźnikiem dostępności

Urząd Miasta w Gliwicach jest według raportu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej najbardziej dostępnym urzędem w województwie śląskim. Gliwicki magistrat zajmuje także 4. miejsce w Polsce w tej klasyfikacji. Wpływać na to mają rozwiązania ułatwiające kontakt z Urzędem Miejskim, szczególnie dla gliwiczan z niepełnosprawnościami oraz obniżonym poziomem sprawności spowodowanym wiekiem lub chorobami.

Skąd jednak biorą się tak wysokie wskaźniki dostępności?

W 2021 roku magistrat podjął działania z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także tych z ograniczoną sprawnością ruchową. Część stanowisk obsługi petentów została dostosowana do takiej wysokości, by osoby korzystające z wózka mogły bezproblemowo podpisać dokumenty. Obniżone zostały również włączniki świateł przy toaletach dla osób niepełnosprawnych oraz zainstalowano w nich gongi alarmowe. Budynki wyposażono również w schodowe krzesła ewakuacyjne.

– Gliwice są miastem otwartym na wszystkich. Chcemy, by zwłaszcza siedziby Urzędu Miejskiego, w których tak wiele spraw załatwianych jest każdego dnia, były przyjazne i w możliwie najwyższym stopniu odpowiadały potrzebom osób z niepełnosprawnościami, starszych gliwiczan, mieszkańców mających problemy z poruszaniem się czy też mam z wózkami. Tylko w 2021 roku na niezbędne rozwiązania architektoniczne i techniczne zapewniające dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami wydaliśmy ponad 100 tys. zł z miejskiego budżetu. Część sprzętu wspomagającego otrzymaliśmy również dzięki udziałowi w projekcie „Śląskie samorządy bez barier dostępne dla wszystkich” podkreśla prezydent Gliwic, Adam Neumann

W Gliwicach zadbano także o osoby głuche i niedosłyszące, ponieważ w budynkach magistratu pojawiły się tablety dające możliwość wykorzystania usługi wideorozmowy z tłumaczeniem Polskiego Języka Migowego on-line. Tabletom towarzyszą pętle indukcyjne, które pozwalają transmitować dźwięk bezpośrednio do aparatu słuchowego osoby niedosłyszącej.  

Dla osób słabowidzących i niewidomych również przygotowano dodatkowe wsparcie i szereg udogodnień – zamontowane zostały chociażby ścieżki na podłogach, które mają naprowadzać i ostrzegać. Windy w magistracie mają pełne oznaczenie brajlowskie, co wpływa pozytywnie na poruszanie się osób z zaburzeniami wzroku po budynkach urzędu. Poza tym pojawiły się automatyczne drzwi przesuwne oraz lupy elektroniczne i ramki ułatwiające podpis. Podpisana została także umowa na świadczenie usług tłumaczeniowych z alfabetu Braille’a.

Warto podkreślić, że w Gliwicach  prowadzone są działania prowadzące do zwiększenia dostępności wychodzące również od samych mieszkańców. Za sprawą grantu „Dostępna szkoła”  zorganizowana została inicjatywa „Szkoły bez barier w Gliwicach”, dzięki czemu objęto wsparciem dwie placówki, w których uczącą się niepełnosprawne dzieci. Wyposażono je też w specjalistyczny sprzęt dydaktyczny oraz zmodernizowano przestrzeń wokół szkoły.  

fot. D.Nita-Garbiec/ UM Gliwice

Źródło: UM w Gliwicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button