Polityka lokalna

Miasto wprowadzi kartę mieszkańca?

Gliwicka Karta Mieszkańca to zadanie, które pojawiło się w nowej Wieloletniej Prognozie Finansowej. Miasto zabezpieczyło na uruchomienie projektu ponad 1 mln zł.

Karta mieszkańca to system ulg i przywilejów dla mieszkańców zameldowanych w danym mieście. Wprowadzanie takich systemów ma zatrzymać lub chociaż ograniczyć proces “ucieczki podatników” do gmin podmiejskich. W Gliwicach nadal nie doczekaliśmy się takiego rozwiązania, podczas gdy inne miasta wdrażają je u siebie.

Kartę mieszkańca mają już od zeszłego roku katowiczanie. Korzystają oni z tańszych wejściówek m.in. na baseny i wydarzenia kulturalne w Katowicach. Na liście partnerów programu jest już kilkadziesiąt podmiotów, wśród nich siłownie, ośrodki sportowe, teatry, muzea, przewoźnicy, szkoła psów, weterynarz, salony urody, obiekty turystyczne i inne. Zniżki sięgają nawet 50% wartości biletu lub usługi.

Pierwszy raz o karcie mieszkańca w Gliwicach słyszeliśmy pięć lat temu, gdy na zlecenie miasta możliwość wprowadzenia karty analizowała Śląska Sieć Metropolitalna. Analizy trwały bardzo długo i były kosztowne. Pod koniec zeszłego roku miasto zawarło z ŚSM umowę na pełnienie funkcji Menadżera Projektu za blisko 100 tys. zł.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Gliwice głosowane będą zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, które zakładają przeznaczenie na realizację zadania ponad 1 mln zł w ciągu najbliższych 4 lat. Obserwując postęp prac można ostrożnie przyjąć, że Gliwicka Karata Mieszkańca ma szanse zostać uruchomiona na przełomie 2022 i 2023 roku.

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button