Życie Miasta

Nowy pomysł na Okrąglaka

Na plac Grunwaldzkim od lat stoi coraz bardziej opuszczony pawilon Okrąglaka. Mieszkańcy Wójtowej Wsi mają na niego nowy pomysł.

Miejsce to przez ostatnie lata służyło, jako sklep osiedlowy, a wcześniej w okresie PRL-u dział tam kiosk z zimnymi napojami. Także przed wojną mieszkańcy Gliwic mogli spędzić swój wolny czas w tym miejscu. Na przywrócenie ośrodka kulturalno-rekreacyjnego w dzielnicy wpadli dzielnicowi społecznicy. Zależało im, aby teren nie został sprzedany przez miasto nieznanemu inwestorowi, a miejsce nie straciło swojego charakteru. 

Na początku marca rada osiedla wystąpiła do miasta o wstrzymanie przetargu na sprzedaż placu, gdzie znajduję się Okrąglak. Radnym zależało, aby Plac Grunwaldzki nie stracił swojego klimatu, aby natchnąć w Okrąglak nowe życie, które byłoby sercem kulturalnym dzielnicy. Pawilon miałaby zastąpić restauracja Parkowa, która została zainspirowana przedwojennymi zdjęciami tawerny. Mieszkańcy mogliby napić się w tym miejscu kawy, zjeść śniadanie, czy kolację ale także wziąć udział w koncertach, wystawach, warsztatach i imprezach kulturalnych. Społecznicy wystąpili z propozycją zagospodarowanie tego miejsca i zgłosili projekt, jako zadanie ogólnomiejskie do budżetu obywatelskiego. Zależało im na stworzeniu punktu miastotwórczego otoczonego zielenią. Pod wnioskiem do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego członkowie rady osiedla Wójtowa Wieś zebrali ponad 700 podpisów w zaledwie trzy dni. 

Obecnie budynek Okrąglaka znajduję się złym stanie, od paru lat stoi opuszczony i z roku na rok coraz bardziej niszczeje. Oszpecony jest licznymi reklamami, a elementy fasady zwisają zagrażając przechodniom. Z tyłu budynku można zauważyć ciekawy powojenny murek, gdzie znajdował się ogródek przy pawilonie. Okrąglak został oszpecony nachalnymi banerami i nie pasującym kolorem do otoczenia.

Rada Osiedla przedstawiła wstępną analizę zadanie, w której koszty projektu wynoszą 500 tysięcy złoty. Budynek nowopowstałej restauracji miałby być dzierżawiony prywatnej firmie według specjalnych wytycznych, dzięki czemu udałoby się zachować stawiany cel. Miasto jest póki co chętne do działań Radnych i chce kontynuować dalsze prace przy tej inicjatywie. Projekt Restauracji Parkowej na Placu Grunwaldzkim został zakwalifikowany do finałowego głosowania w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Wszyscy mieszkańcy miasta będą mogli na niego głosować od 25 sierpnia do 15 września 2021. Zachęcamy do promowania tego zadania i oddolnych działań mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button