Polityka lokalna

Urząd odda park zabrany mieszkańcom?

Urząd Miasta Gliwice opublikował informacje o udostępnieniu mieszkańcom nowego miejsca odpoczynku. Sprawa dotyczy zieleńca o powierzchni 6800 m2 znajdującego się przy ul. Rybnickiej 27. Działka była przestrzenią publiczną, ale do tej pory była zamknięta dla mieszkańców.

Otwarcie zieleńca zaplanowano na 1 września na godz. 16.00.

Będzie można korzystać z niego codziennie od godziny 7.00 do 21.00.

Warto przypomnieć, że teren i znajdujący się na nim budynek odkupiono już 11 lat temu od Politechniki Śląskiej. Zakup kosztował 5,5 mln zł. Przestrzeń miała być ogólnodostępna dla mieszkańców Gliwic, ale swobodne korzystanie ograniczono przez roboty, prowadzone w sąsiednim budynku, przy ul. Rybnickiej 29. Teren poddano rewitalizacji, co pochłonęło kolejne 7 mln zł. Po zmianach, które zakończyły się w 2015 przeprowadziło się tam PWiK, a działkę otoczono ogrodzeniem. Mimo braku możliwości użytkowania terenu przez mieszkańców miasta zgłoszono go do konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego w 2017 roku.

Już w 2014 roku Tomasz Brągiel, ówczesny dyrektor operacyjny PWiK mówił o tym, że Miasto przekazało ten teren PWiK z zadaniem przywrócenia go społeczeństwu. 7 lat później zieleniec ma otworzyć się dla społeczeństwa. W tekście udstępnionym przez PWiK możemy przeczytać wypowiedź prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – Naszym kluczowym założeniem było urządzenie w dość gęsto zabudowanym obszarze, w pobliżu osiedli mieszkaniowych, zielonego i estetycznego miejsca, w którym mieszkańcy w różnym wieku mogliby odpocząć, przyjść tu na spacer, także z psem, posiedzieć, porozmawiać czy poczytać książkę. Zależało nam równocześnie na uwzględnieniu walorów historycznych, zachowaniu starych drzew – mówił Adam Ciekański.

W artykule możemy przeczytać, że nowa inicjatywa PWiK nawiązuje do koncepcji tzw. parków kieszonkowych – publicznie dostępnych małych enklaw zieleni wkomponowanych w układ urbanistyczny. Czy jest to odpowiedź na zarzuty mieszkańców o brak zieleni miejskiej?

Zdania Internautów są podzielone. Niektórzy okazują swoje zadowolenie „lajkując” posty informujące o otwarciu, inni dają upust emocjom w komentarzach i przypominają o terenach zielonych, które mają zostać zlikwidowane w mieście. Zachowaliśmy oryginalny zapis wypowiedzi:

  • „Pojawi się nowe miejsce(…)” to lekkie nadużycie. To miejsce istnieje tam od dawna tylko ktoś postanowił nie wpuszczać tam prawowitych właścicieli 🙂 – Pan Dawid
  • Czy to źle jak miasto chce coś zrobić i udoskonalić. Tym co nie mają żadnego pomysłu, ani chęci do roboty to kole w oczy. Taka jest rzeczywistość– Pani Aleksandra
  • Przypadkiem wątek pojawił się na grupie Łabędy nie fabryka! w zeszłym tygodniu i tu proszę, zbieg okoliczności! Po 5 latach obietnic udało się znaleźć klucz do furtki? 😃 Gratulacje, widać że gliwicki beton lekko się trzęsie po fali słusznego oburzenia na demolowanie miejskiej zieleni gdzie popadnie. Kruszejcie Państwo dalej 😉 – Ratujmy Lipy
  • Nareszcie. Mieszkam na przeciwko, to tylko przejdę przez ulicę. Dawno, dawno temu był tam plac zabaw.- Pani Anetta
  • Były plac zabaw w 1970tych ? Uwielbiałem tam zjechać na ślizgu. – Pan Gregor
  • I taki park kieszonkowy mógłby powstać pomiędzy Waliszewskiego a Tarnogórską zamiast myjni dla ciężarówek i kolejnej stacji benzynowej. – Pani Joanna
  • A jak tam stare miejsca odpoczynku, które są przerabiane na nonsensownie wielki betonowy zbiornik? – Pan Konrad

Jesteśmy ciekawi, jakie zdanie na ten temat mają nasi czytelnicy. Czy będziecie korzystać z udostępnionego mieszkańcom parku? I gdzie jeszcze przydałyby się takie małe zielone obszary?

AD/ UM w Gliwicach


Tylko 1 na 400 czytających ten artykuł wspiera Gliwice OdNowa finansowo. Wyobraź sobie, co moglibyśmy osiągnąć, gdyby było nas 10 x więcej… Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button