Polityka lokalna

Piosenką w beton! Happening w Gliwicach [dużo zdjęć]

Protesty bez wątpienia kojarzą się z wrogością — okazywaniem niezadowolenia krzykiem i złością… A przynajmniej tak jest zazwyczaj. Gliwice udowodniły, że może być inaczej.

Piosenka na ustach, brak transparentów i przemów politycznych. Jasne ubrania, wuwuzele i dużo dobrej energii — tak maszerowali Gliwiczanie 18:08 o 18:08 dookoła budynku, w którym na co dzień pracują urzędnicy, którzy — jak uważają protestujący — nie chcą ich słuchać. W ten sposób chcą zwrócić uwagę włodarzy miasta na potrzebę dialogu z mieszkańcami i konieczność zburzenia dzielących ich niewidocznych murów. 

[…] Pamiętajcie o ogrodach
Czy tak trudno być poetą
W żar epoki nie użyczy wam chłodu
Żaden schron żaden beton […]

Jonasz Kofta — Pamiętajcie O Ogrodach

Z tymi słowami na ustach mieszkańcy okrążali wczoraj budynek Urzędu Miasta. Wzorem biblijnego Jerycha chcą oni symbolicznie zburzyć mury dzielące urzędników i władze lokalne a mieszkańców.

Autorką pomysłu happeningu była Justyna Dziuma. Wywiad z organizatorką można przeczytać tutaj. Jak opowiadała przed wydarzeniem, odzew na propozycję był natychmiastowy. Akcje zorganizowali więc ludzie z różnych środowisk, którzy nigdy wcześniej ze sobą nie współpracowali. Łączy ich jedno: problemy z komunikacją z Urzędem Miejskim w Gliwicach. Akcja połączyła grupy: Wilcze Doły, Ratujmy Lipy, Łabędy nie fabryka, Szobiszowice, Nic o nas bez nas, działkowcy, Energia dla Gliwic, środowiska artystyczne itd. Zdecydowali się oni zwrócić uwagę urzędników i radnych na konieczność właściwego wypełniania swoich obowiązków względem miasta i mieszkańców. Aktywiści uznali jednak, że nie chcą okazywać złości czy innych negatywnych emocji.

Jak w wywiadzie powiedziała Dziuma: U podstaw komunikacji leży poznanie. Przyjaźń zaczyna się od uśmiechu, a zmiana zaczyna się od dobrej energii.

Ada Duda


Tylko 1 na 400 czytających ten artykuł wspiera Gliwice OdNowa finansowo. Wyobraź sobie, co moglibyśmy osiągnąć, gdyby było nas 10 x więcej… Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button