Sesja Rady Miasta. Spór o sezon kąpielowy
Sesja Rady Miasta Gliwice z dnia 25.03.2021 r. była dla odmiany dość spokojną sesją. Dyskusja wywiązała się jedynie podczas głosowania uchwały o wyznaczeniu sezonu kąpielowego w mieście. W porządku sesji znalazło się aż 39 punktów.
Zapis wideo posiedzenia: LINK. Porządek obrad: LINK.
Wszyscy radni byli obecni. Sesja trwała około 3 godzin i 13 minut.
Ciekawsze wydarzenia podczas sesji:
- Zwyczajowo rozpoczęto sesję od informacji o pracy Prezydenta Miasta.
- Informacja o stanie epidemii. “Szpitale są przeładowane, szczepienia trwają. Nastąpił lawinowy wzrost zachorowań. W straży miejskiej około 20 strażników jest chorych.
- Wzrost zainteresowania e-usługami.
- GZM – wspólne zarządzanie szpitalami.
- Postęp prac na Strategią Gliwice 2040.
- Spotkanie ze służbami mundurowymi.
- Zakup autobusów hybrydowych.
- Zmiany w komunikacji publicznej – linie metropolitalne.
- Informacje PUP – łącznie 132 mln zł dla gliwickich przedsiębiorców.
- Informacja o powołaniu Rady Sportu.
- Powołanie Akademii Koszykówki GTK Gliwice.
- Informacja o śmierci biskupa Kusza.
- Projekt w sprawie określenia sezonu kąpielowego oraz wykazu kąpielisk na terenie miasta Gliwice w 2021 roku. Kontrowersje w sprawie zaproponowanego projektu opisywaliśmy już w artykule: [Kłótnia o sezon kąpielowy. „Możemy mieć krew na rękach]. Do dyskusji zgłosił się radny Chmielewski, który powtórzył swoje argumenty z komisji oraz zgłosił poprawkę do uchwały, przesuwającą start sezonu kąpielowego.
Wiceprezydent Mariusz Śpiewok: jestem zwolennikiem faktów, a nie gdybań i w tym wypadku fakty przemawiają za rozpoczęcie sezonu kąpielowego od 19 czerwca.
Tadeusz Mazur: MZUK jest zarządcą kąpieliska od prawie 10 lat. Prowadzimy ewidencję temperatur powietrza i wody. Zgodnie z prawem kąpieliska można udostępnić dopiero po osiągnięciu przez wodę temperatury powyżej 15 stopni. W pierwszych tygodniach czerwca ta temperatura nie zostaje osiągnięta. Nie można zapewnić bezpieczeństwa przy takiej temperaturze. Przypadki utonięć w latach 2011-2019 to było 8 przypadków, czego 5 w czerwcu, ale na obszarach niestrzeżonych. Jako zarządca nie kierujemy się oszczędnościami.
Wiceprezydent Śpiewok: tradycją większości z nas, czyli chrześcijan, jest to, że kąpiemy się dopiero “po świętym Janie”, czyli po 24 czerwca. To wieloletnia tradycja chrześcijańska. I tak też ten sezon był ustalony wcześniej.
Radny Chmielewski: jak jest ciepło to młodzież i tak będzie się kąpać, niezależnie od sezonu kąpielowego i obecności ratowników. Jeśli chcemy ich zniechęcić do kąpieli to mamy dwa wyjścia: otoczyć zbiornik drutem kolczastym lub wpuścić do zbiornika piranie. Naszym zadaniem jest to aby przypadków utonięć nie było.
Radna Ewa Potocka złożyła wniosek formalny o zamknięcie dyskusji.
Radni przystąpili do głosowania. W pierwszej kolejności głosowana była poprawka wniesiona przez radnego Chmielewskiego. Poprawka została odrzucona 15 głosami przeciw.
Za wcześniejszym startem sezonu i zabezpieczeniem ratowniczym kąpielisk byli radni: Bodzioch, Buczek, Chmielewski, Goliszewski, Kuczyńska-Budka, Majgier, Michczyński, Procel, Tylutko, Wygoda. Przeciw zagłosowali radni: Curyło, Filipkowska, Gogoliński, Jaśniok, Kiełpiński, Kleczka, Kubit, Olejnik, Potocka, Pszonak, Sowa, Szymanowski, Trochimowicz, Walter-Łukowicz, Wróblewski.
Następnie przystąpiono do głosowania uchwały zgodnej z pierwotnym projektem Uchwała przyjęta została 16 głosami za.
Projekt uchwały poparli radni: Curyło, Filipkowska, Gogoliński, Jaśniok, Kiełpiński, Kleczka, Kubit, Kuczyńska-Budka, Olejnik, Potocka, Pszonak, Sowa, Szymanowski, Trochimowicz, Walter-Łukowicz, Wróblewski. Przeciw zagłosowali: Bodzioch, Chmielewski, Goliszewski, Majgier, Michczyński, Procel, Tylutko. Od głosu wstrzymali się radni Buczek i Wygoda.
Radnej Potockiej wyrwał się komentarz “to jest chore”. Następnie rada przeszła do kolejnych punktów porządku posiedzenia.
- Rada Miasta Gliwice przyjęła uchwałę wprowadzającą program „Mój deszcz”.
- Przyjęto program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Gliwice w 2021 r.
- Radni zdecydowali o przyznaniu wsparcia finansowego na przeprowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków – kościele przy ul. Kozielskiej.
- Radni przyjęli Program ochrony środowiska dla Miasta Gliwice na lata 2021-2024 z perspektywą do roku 2028.
- W wolnych wnioskach do głosu zgłosił się radny Chmielewski. Przedstawił stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość w sprawie nieprawidłowości w miejskiej spółce Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o.
Uważamy za niedopuszczalny fakt, iż radnych Rady Miasta Gliwice nie poinformowano natychmiast po wystąpieniu poważnych problemów finansowych w miejskiej spółce: Śląska Sieć Metropolitalna. Należy w tym miejscu nadmienić, że o problemach w spółce kierownictwo miasta wiedziało już na początku 2019 roku, podczas gdy radni dowiedzieli się o tych problemach dopiero pod koniec 2020 r. W tym samym czasie Rada Miasta dokonywała przekazywania zadań do tej spółki, bądź wyrażała zgodę na jej dokapitalizowanie nie znając jej sytuacji finansowej.
To z czym mieliśmy do czynienia w Śląskiej Sieci Metropolitalnej stanowiło w naszym odczuciu poważne naruszenie interesu spółki, a tym samym pośrednio interesu miasta Gliwice.
W nawiązaniu do tej sytuacji oczekujemy, że jeżeli w przyszłości, zaistnieje podobna sytuacja, to informacje ze strony Pana Prezydenta otrzymamy niezwłocznie.
Na tym zakończono posiedzenie Rady Miasta Gliwice.