Życie Miasta

PORYWACZ DZIECI W GLIWICACH? Sprawdzamy doniesienia

Internautów na forach zrzeszających mieszkańców Gliwic zelektryzowała informacja udostępniona przez jedną z użytkowniczek. Opisała ona porwanie swojego wnuka ze Skateparku w Łabędach.

Niepokojący wpis miała umieścić na forum babcia dziecka. Z jej relacji i udzielonych w komentarzach informacji, chłopiec został zmuszony przez dorosłego mężczyznę do opuszczenia terenu placu zabaw. Po reakcji innego chłopca, na pomoc nieletniemu miał ruszyć znajomy dorosły. Mężczyzna miał skonfrontować się z porywaczem. W sprawę została zaangażowana Policja.

Zachowujemy oryginalny zapis posta: Dzisiaj o 17.19 mój wnuk został porwany ze Skateparku w Łabędach Świadkiem zdarzenia był moj bratanek który zadzwonił po tatę Brat mieszka niedaleko zabrał bratanka i przeszukali okolice Znaleźli roztrzęsione dziecko i porywacza Brat doprowadził porywacza na komisariat i zadzwonił po mnie o 17.43 Za kilka minut i ja zjawiłam sie na komisariacie. PORYWACZ JUZ BYŁ NA WOLNOŚCI !!!!SZOK! SZOK! SZOK!A my dalej na komisariacie!!! W komentarzach rozpętała się dyskusja.

Użytkownicy (którzy niekoniecznie byli obecni przy zdarzeniu) komentowali fakt, że dzieci przebywały bez opieki na terenie skateparku, analizowali zachowanie dzieci w dzisiejszych czasach oraz treść postu kobiety. Post sprowokował również odpowiedź jednej z użytkowniczek portalu, która opisała sytuację z własnej perspektywy. Podkreśliła ona, że wnuk autorki posta wcale nie został porwany, a jeden z rodziców dzieci obecnych w parku próbował go uspokoić i zaprowadzić do opiekuna. Powodem tego zachowania miał być fakt, że chłopiec stanowił zagrożenie dla małych użytkowników placu zabaw, ponieważ używał przemocy wobec innych dzieci. Zdania w tej sprawie są jednak bardzo podzielone.

Źródło: Fb/ Nowe Spotted: Gliwice

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej w Gliwicach, Marek Słomski, potwierdził, że opisany konflikt miał miejsce, a Policja została zobligowana do wyjaśnienia sytuacji. Według przekazanych nam wiadomości sprawa została umorzona.

Jednak według informacji udzielonych nam w komentarzach pod postem sprawa poszła do prokuratury są trzy zarzuty dla mężczyzny. Informację przekazał opiekun dziecka, który ruszył mu z pomocą. Mężczyzna podkreśla, że człowiek, który zatrzymał jego nieletniego krewnego, był agresywny, a sprawa będzie miała finał w sądzie.


Warto przypomnieć, że problem zaginięć dzieci na świecie jest ogromny. Na świecie według szacunków porywanych jest milion dzieci rocznie. W Polsce rocznie ginie około 7 tysięcy dzieci do lat 18.

Istnieje kilka zasad, dzięki którym możemy zapewnić dzieciom większe bezpieczeństwo. Ważną kwestią jest niepozostawianie dziecka samego.

  1. Dzieci do lat 7 według polskiego prawa nie mogą nigdzie chodzić samodzielnie.
  2. Starsze dzieci samodzielnie chodzące po osiedlowych uliczkach, powinny koniecznie odbyć z rodzicami rozmowę o tym, jak reagować na rozmowy i zaczepki innych ludzi.
  3. Podstawą jest to, że dziecko nie powinno w ogóle rozmawiać z nikim, kogo nie zna, nie zbliżać się do obcych osób i ich samochodów, nie brać żadnych przedmiotów i słodyczy od nieznajomych, a w razie zagrożenia uciekać w stronę innych ludzi i krzyczeć głośno.
  4. Dziecko musi znać numer telefonu do mamy lub taty i dobrze, gdyby miało swój telefon gdy jest poza domem.
  5. Należy rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w różnych sytuacjach – jest to niesamowicie potrzebna rozmowa nawet dla trzylatka. Już dziecko w tym wieku powinno znać swój adres zamieszkania.

Rozmowy o bezpieczeństwie przeprowadzane z nastolatkiem mogą być trudne, warto jednak wprowadzić pewne zasady i trzymać się ich jeśli nawet nie zawsze, to w większości przypadków, a mianowicie: jeśli wyjście na imprezę, to powrót zawsze z rodzicem autem, jeśli przebywanie na dworze po zmroku, to tylko ze sprawdzonymi przyjaciółmi i w zaufanych miejscach. Tak wypracowane zasady pomogą zapewnić dziecku bezpieczeństwo, a odstąpienie od nich może być sygnałem dla opiekunów, że mogą zacząć się niepokoić.

Ada Duda

Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony: https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button