Polityka lokalnaŻycie Miasta

Poseł z Gliwic odpowiedzialny za górnictwo?

Kilka dni temu wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, poinformował, że w najbliższym czasie powołany zostanie nowy pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Czy zostanie nim poseł Prawa i Sprawiedliwości z Gliwic, Piotr Pyzik?

Według resortu aktywów państwowych nie ma zagrożenia dla ciągłości rozmów z Komisją Europejską w sprawie nowego programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego ze względu na zmiany w kierownictwie Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Związki górnicze wystosowały pismo do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, w którym podkreślają, że niepokoją się brakiem powołania następcy Artura Sobonia, który do 8 października odpowiadał w resorcie za górnictwo.

Według portalu WPN.pl najpewniejszym kandydatem jest Piotr Pyzik. Gliwiczanin w 2010 roku został wybrany radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, natomiast w roku 2011 posłem na Sejm RP.

Według nieoficjalnych informacji na stanowisko rozważana była również kandydatura innego posła Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztofa Kozika. Ten kandydat był wcześniej między innymi przewodniczącym Związku Zawodowego Kontra w kopalni Janina. Proponowano również między innymi obecnego prezesa Polskiej Grupy Górniczej Tomasza Rogalę czy  Artura Warzochę, który jest teraz prezesem spółki Tauron Nowe Technologie. Niektórzy wspominali także o Jonaszu Drabku, dyrektorze Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz o Adamie Gawędzie, który był już wiceministrem aktywów państwowych.

Zmiana, która ma nastąpić przez przejście Sobonia do Ministerstwa Rozwoju i Technologii ma miejsce w niezwykle gorącym okresie. Aktualnie prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską na temat notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa. Jego następca nie będzie miał prostego zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button