InwestycjeMedia lokalne

Rozstrzygnięto nabór do programu Kolej+

Kancelaria Premiera RP poinformowała dziś (20 kwietnia 2022 roku) o rozstrzygnięciu naboru do programu Kolej+.

Program “Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku”,  prowadzony pod egidą Ministerstwa Infrastruktury, zakłada uzupełnienie sieci kolejowej o nowe połączenia. Pod uwagę brano miejscowości o populacji przekraczającej 10 tys. mieszkańców, które są wykluczone komunikacyjnie – nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Drugi typ beneficjentów to miejscowości, które co prawda posiadają dostęp do kolei, ale istniejące na ich terenach połączenia wymagają modernizacji. 

Wybrano 47 projektów, a więc więcej niż zakładano pierwotnie, a to za sprawą zwiększenia budżetu. W sumie powstanie ponad 1200 km linii kolejowych. W ramach tej inicjatywy realizowane będą również inwestycje punktowe, takie jak budowa czy przebudowa przystanków lub wiat przystankowych. 

Dokumenty przygotowane przez samorządy województw, zawierające m.in. wstępne studia planistyczno – prognostyczne, zostały ocenione przez Spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. W wyborze kierowano się między innymi aspektem demograficzno-społecznym, środowiskowym, ekonomicznym i techniczno-eksploatacyjnym.  Pod uwagę brano również wyniki analiz studialnych. 

Na liniach kolejowych objętych Programem, wprowadzone zostaną minimum cztery pary połączeń pasażerskich na dobę

– czytamy na stronie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 

siedem inwestycji dotyczy infrastruktury kolejowej w województwie śląskim. Niektóre z nich dotyczą również tras mających swój początek w Gliwicach:

  • Gliwice – Ruda Kochłowice – Katowice (przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice – Ruda Kochłowice – Katowice liniami kolejowymi nr 141 na odcinku Gliwice – Ruda Kochłowice, 164 na odcinku Ruda Kochłowice – Hajduki i 651 Hajduki – Gottwald), 
  • Pyskowice – Pyskowice Miasto (odbudowa rozebranej linii kolejowej nr 198 Pyskowice – Pyskowice Miasto dla przywrócenia połączenia na trasie: Katowice – Gliwice – Pyskowice Miasto). 

Chcemy zapomnieć o tym, jak dworce i przystanki kolejowe porastała trawa, niszczał sprzęt i budynki – to był niedobry czas. Ten czas się skończył. Ostatnich kilka lat to dowód, że można przywracać połączenia kolejowe

– mówił Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Podlaskim (źródło: Twitter Kancelarii Premiera RP, @PremierRP).


Lista wszystkich projektów objętych wsparciem dostępna jest tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button