Brak kategorii

Rozwój kultury żywieckiej w Ośrodku Pracy i Edukacji „Społecznik”

W ostatnich latach organizacje pozarządowe znacząco rosną w siłę, a obszar ich działania zwiększa się bardzo dynamicznie. W związku z rozwojem wszelkich inicjatyw, między innymi takich jak wymiany międzynarodowe, organizacja warsztatów czy szkoleń, zauważalna jest zwiększona potrzeba na dostosowaną do tego rodzaju aktywności infrastrukturę. Dlatego w Międzybrodziu Bialskim ruszyła nowa inicjatywa. Dotychczasowy ośrodek wczasowy przejdzie znaczącą metamorfozę i już niebawem stanie się  nowoczesnym Ośrodkiem Pracy i Edukacji. Będzie to również miejsce, które będzie pełnić funkcję ośrodka kultury zajmującego się sztuką ludową Żywiecczyzny.

Ośrodek będzie funkcjonował pod nazwą „Społecznik” i stanie się pierwszym takim obiektem na Śląsku. Stworzenie takiego miejsca zapewni niezmiernie potrzebną i dostępną cenowo infrastrukturę dla organizacji pozarządowych. Realizowane tam będą m.in. projekty wyjazdowe, warsztaty, konferencje, działania międzynarodowe czy wymiany młodzieżowe. Dzięki powstaniu takiego obiektu aktywiści nie będą musieli się ograniczać ze względu na duże koszty, wysoki sezon turystyczny czy brak przystosowanych do warsztatów i szkoleń obiektów. „Społecznik” będzie odzwierciedleniem zasady – wartościowe idee potrzebują wartościowych miejsc.

W „Społeczniku” dostępnych będzie 40 miejsc noclegowych ulokowanych w komfortowych i wygodnych pokojach z łazienkami i dostępem do Wi-Fi. Wyposażony będzie w nowoczesną salę konferencyjno – warsztatową, z niezbędnym zapleczem multimedialnym oraz restaurację, która będzie oferować wyżywienie gości za przystępną cenę. Cały obiekt zostanie zmodernizowany pod kątem dostosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jednym z planowanych działań ośrodka są zajęcia w ramach działalności Laboratorium Kultury Żywieckiej. Lokalni twórcy, stowarzyszenia, grupy artystyczne otrzymają przestrzeń do organizacji różnorodnych spotkań i warsztatów. W ramach tych wydarzeń sale warsztatowe obiektu będą udostępniane bezpłatnie. „Społecznik” będzie służyć jako miejsce otwarte dla lokalnych organizacji, kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z różnych regionów Polski do wymiany doświadczeń, problemów i pomysłów. Zależy nam na zapraszaniu uczniów szkół na kilkudniowe warsztaty i spotkania podczas których będą mieli szansę poznać i doświadczyć na żywo kultury ludowej Żywiecczyzny. Ośrodek nawiąże współpracę z gminnymi domami kultury w Szczyrku, Milówce i Świnnej oraz miejskim domem kultury w Żywcu, aby wspólnie tworzyć plan działań i wydarzeń kulturalnych.

W ramach żywych lekcji kultury ludowej w salach warsztatowych odbywać się będą warsztaty rękodzielnicze, kucharskie, muzyczne czy taneczne. Podczas nich uczestnicy będą mogli aktywnie nauczyć się między innymi koronkarstwa, przepisów na ludowe potrawy Beskidu Żywieckiego i bibułkarstwa. Uczestnicy będą mieli szansę doświadczyć kultury Żywiecczyzny, na żywo posłuchać muzyki ludowej i opowieści mieszkańców o ich tradycjach
 i zwyczajach. Ośrodek będzie pełnić rolę miejsca spotkań na żywo z lokalną kulturą ludową Beskidu Żywieckiego. Będzie to przestrzeń otwarta na różnorodne formy edukacji kulturalnej. Prowadząc żywe lekcje kultury, wykorzystywane będą materiały multimedialne do pokazywania archiwalnych nagrań, zdjęć, czy utworów muzycznych. Podczas zajęć zależy nam na aktywnym włączeniu uczestników do działań, wymiany doświadczeń międzypokoleniowej, zachęceniu młodych do twórczości, rękodzieła.

Obiekt znajduje się w czarującym miejscu, blisko jeziora Żywieckiego, w otoczeniu gór. W okresie letnim uczestnicy warsztatów będą mogli zrelaksować się na pobliskiej plaży, skorzystać z wodnych atrakcji dostępnych nad jeziorem m.in. kajaki i rowerki wodne a bliskość gór zachęci ich do wędrówek po wyznaczonych górskich szlakach.

“Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO.”

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button