Życie Miasta

Solar Rejs 2021. Wyjątkowa załoga na wodzie

Żeglarstwo to nie tylko sport. To mierzenie się ze swoimi słabościami, sprawdzanie siły swojego charakteru i nauka działania zespołowego. Nie dziwi nas, gdy w rejs wybierają się doświadczeni żeglarze – jednak tym razem z Gliwic wyruszyła bardziej niecodzienna załoga.

3 lipca z gliwickiej Mariny do Szczecina wypłynął jacht Wrzaskun z niezwykłą załogą. Solar Rejs 2021 trwa cztery tygodnie i jest podzielony na cztery etapy, w dwóch pierwszych biorą udział żeglarze Śląskiego Yacht Clubu z rodzinami, w trzecim młodzież. W tym etapie rejsu biorą udział podopieczni placówki Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji „Różyczka” oraz młodzież niewidoma i słabowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie.

Bezpieczeństwo na wodzie jest najważniejsze, każdy uczestnik współpracuje z innymi, aby zapewnić spokojny rejs. Zapoznanie się z jednostką bywa skomplikowane dla każdego, tym większy podziw budzą uczestnicy gliwickiej załogi, którzy mimo ograniczeń muszą doskonale wiedzieć, co gdzie jest, aby w razie potrzeby, w sytuacjach krytycznych wiedzieć, jak zareagować. Nie jest to rejs turystyczny, więc każdy żeglarz bierze udział w czynnościach koniecznych do cumowania czy obsługi żagli.

 Niepełnosprawni uczestnicy rejsu mają okazję poznać swoje słabości, przezwyciężyć swoje lęki i bariery. Żeglowanie jest dość eksperymentalną formą terapii zajęciowej, pozwala jednak uczestnikom pracować w grupie i uwierzyć w swoje możliwości a opiekunom, wyciągnąć wnioski, które mogą pomóc ich podopiecznym – mówi Grzegorz Kuźniak, komandor Śląskiego Yacht Clubu, który funkcjonuje przy Politechnice Śląskiej i jest organizatorem rejsu.

Turystyka śródlądowa staje się coraz bardziej popularna, jednak nadal istnieje wiele barier dla niepełnosprawnych żeglarzy. 40-osobowa załoga Rejsu Solarnego płynie z Gliwic do Szczecina jachtem DZ-850 z napędem elektrycznym zasilanym słońcem i silnikiem zasilanym bateriami ładowanymi z ogniw fotowoltaicznych zamontowanych na jachcie.

Ich rejs pomoże określić, jak można ułatwić taką aktywność każdemu odważnemu wilkowi morskiemu bez względu na wszelkie ograniczenia! Celem wyprawy są Dni Morza 2021, które odbędą się w Szczecinie. Trasa całego rejsu to ponad 700 km! Jeśli interesują Cię zmagania uczestników, możesz obserwować żeglarzy na ich facebookowym profilu, gdzie każdego dnia relacjonują swoją podróż.

Ada Duda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button