Kultura

Aktywni seniorzy z Wyr: współpraca ponad pokoleniami

W niewielkich Wyrach zrodziła się inicjatywa, która burzy stereotypy dotyczące wieku i aktywności. Seniorzy tej miejscowości, wspierani przez Społeczną Grupę Medialną, podejmują się realizacji projektów społecznych, łącząc pokolenia i wnosząc świeże spojrzenie na lokalną wspólnotę. Czy to początek nowej ery zaangażowania społecznego na Śląsku, w której każdy, niezależnie od wieku, stanie się ambasadorem zmiany?

W niewielkiej miejscowości Wyry pojawia się energia zmian. Grupa aktywnych seniorów staje się dynamicznym rdzeniem tej społeczności, wskazując innym drogę współpracy i zaangażowania.

Ich działania nie są przypadkowe. Dzięki wsparciu Społecznej Grupy Medialnej, w ramach inicjatywy „Śląscy Seniorzy Solidarni w Działaniu”, seniorzy uczestniczą w warsztatach, które przygotowują ich do realizacji własnych inicjatyw społecznych.

Ale co dokładnie oznaczają te spotkania dla uczestników? To przede wszystkim okazja do nawiązywania relacji z innymi mieszkańcami Wyr. W dobie, kiedy samotność staje się realnym wyzwaniem dla wielu starszych osób, takie inicjatywy stają się nieocenionym źródłem wsparcia i poczucia przynależności.

Nie można też zapomnieć o aspekcie edukacyjnym. Warsztaty umożliwiają seniorom zdobywanie nowej wiedzy oraz rozwijanie umiejętności — od komunikacji, po planowanie projektów społecznych. Wiedza i nauka, jak się okazuje, nie mają wiekowych barier.

Co więcej, po zakończonych warsztatach, uczestnicy mają okazję, by wprowadzić w życie swoje pomysły. To nie tylko możliwość realizacji, ale przede wszystkim okazja do zaangażowania w życie społeczności i wprowadzenia realnych zmian.

Poprzez prowadzenie takich inicjatyw podkreśla się, jak ważne jest aktywne uczestnictwo w życiu społeczności — niezależnie od wieku. Zaangażowanie, chęć nauki i działania to wartości uniwersalne. Dzięki dofinansowaniu działań Społecznej Grupy Medialnej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Seniorzy z Wyr angażują się i pokazują, że w każdym wieku można być źródłem pozytywnych zmian w swoim otoczeniu.

Back to top button