Finanse

Gliwice najbogatszym miastem grodzkim na śląsku i trzecim w kraju

Już po raz trzeci z rzędu Gliwice znalazły się w ścisłej czołówce rankingu „Bogactwo samorządów” zajmując w tym roku trzecią pozycję w kategorii miast na prawach powiatu. Lista najzamożniejszych jednostek samorządu terytorialnego w naszym kraju jest przygotowywana od 20 lat. Jej autorami są prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy działają dla Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

W rankingu sklasyfikowane zostały jednostki samorządu terytorialnego według dochodów budżetu miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Co istotne autorzy uwzględnili w swoim zestawieniu wyłącznie dochody i subwencje danego samorządu. Ponadto w dochodach nie wzięto pod uwagę dotacji celowych, którymi są chociażby wpływy ze środków unijnych, które zawyżają dochody miasta, jednoczenie nie wpływając na trwały rozwój jego zamożności.

Na czele rankingu miast na prawach powiatu uplasował się Sopot notując dochód na jednego mieszańca w wysokości 9253,36 zł, drugi był Płock z wynikiem 7248,73 zł. Na trzecim miejscu znalazły się właśnie Gliwice, których dochód na jednego gliwiczanina wyniósł za poprzedni rok 6826,40 zł.  Niewątpliwie obecność w takim towarzystwie musi cieszyć.

Gliwicki magistrat przekonuje, iż tak dobry wynik jest efektem konsekwentnie realizowanej strategii miasta. W dużej mierze do tak dobrego miejsca w przedmiotowym rankingu przyczyniła się gliwicka część Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także Nowe Gliwice, czyli obszary inwestycyjne stworzone na ternach zrewitalizowanych po dawnej kopalni. Tak atrakcyjne tereny zachęcają największe międzynarodowe firmy do tego, by inwestować właśnie w Gliwicach, co w konsekwencji wpływa pozytywnie na budżet miasta i jakość życia mieszkańców.

 – Ponowna obecność Gliwic wśród najzamożniejszych polskich miast świadczy o tym, że obrany i realizowany od wielu lat kierunek rozwoju Gliwic jest właściwy podkreśla prezydent Adam Neumann. – To efekt decyzji podejmowanych konsekwentnie przez władze miasta i trzymania budżetu miejskiego w ryzach oraz rozsądnego planowania inwestycji. W Gliwicach stawiamy na zrównoważony rozwój gospodarczy oraz współpracę z wieloma środowiskami, poszerzanie rynku pracy, tworzenie jak najlepszych warunków do życia w mieście. Ogromne znaczenie ma zachęcanie inwestorów do lokowania oraz rozwijania swoich firm w Gliwicach. Gliwicki samorząd to solidny partner. Doceniają to przedsiębiorcy. Staliśmy się miastem kojarzonym z przemysłem wysokich technologii, który jest naszą przyszłością. – dodawał prezydent Neumann.

Wyróżnienia zawsze cieszą, ale również dają nowy pogląd na wiele spraw. Gliwice są miastem z ogromnym potencjałem i tylko prawidłowe zarządzanie może zaprowadzić do tego, że zostanie on odpowiednio wykorzystany. Ranking Bogactwa Samorządów 2021 znajdą Państwo TUTAJ.

Źródło: UM Gliwice

2 Comments

  1. Dlatego nie stać nas na tramwaj, na świetlice środowiskowe, na zajęcie pozalekcyjne…
    Inwestycje miejskie trwają latami – Obwodnica Centrum buduje się od wyborów w 1996-7 roku – P.Moszyński na plakatach zapowiadał – 25 lat i końca nie widać – a to co się dzieje przed dw PKP to obraz nieudolności, braku organizacji pracy, i niskiej jakości wykonania… deptak na Zwycięstwa to bajka od komuny.
    Jak czas został zmarnowany wystarczy pojechać do Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Gdyni, Torunia, Lublina … miast nie wiele bogatszych /na mieszkańca/ by zobaczyć jak one w tym czasie się rozwinęły.
    Skoro jest tak bogato – to gdzie te pieniądze znikają?
    Nasze miasto nie ma wizji rozwoju, nie wierzą w nie rządzący, sprawują władzę jedynie dla własnych interesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button