JawnośćŻycie Miasta

Gliwice wykorzystują wodę efektywniej niż Świnoujście. Co na to Internauci?

Gliwice zajęły 1. miejsce wśród miast na prawach powiatu w tegorocznej, trzeciej już edycji rankingu Water City Index. Co na to mieszkańcy Gliwic?

Zestawienie Water City Index wskazuje miasta, w których efektywne wykorzystanie zasobów wodnych jest jednym z priorytetów służących podnoszeniu jakości zdrowia i życia w mieście.

Water City Index jest pierwszym i jak dotąd jedynym opracowaniem, który szeroko definiuje mocne i słabe punkty oraz potrzeby i wyzwania w zakresie zarządzania „niebieską infrastrukturą” w Polsce. Ranking 2021, podobnie jak zeszłoroczny, klasyfikuje oddzielnie metropolie (8), miasta na prawach powiatu (58) oraz miasta niebędące miastami na prawach powiatu, posiadające co najmniej 20 tys. mieszkańców (152). Autorzy raportu poddali „wodnej” analizie w sumie 218 polskich miast w ramach 4 obszarów oraz 14 kategorii oceny:
•    życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury);
•    kultura i ludzie (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska);
•    zagrożenie (powódź, niedobór (susza), zagrożenie sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu);
•    gospodarka i biznes (woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny).

Liderem WCI 2021 w kategorii miast na prawach powiatu zostały ponownie Gliwice, wyprzedzając Gorzów Wielkopolski i Świnoujście.

„Gliwice nie uzyskały maksymalnej liczby punktów w żadnych z czterech obszarów, ale w każdym są na względnie wysokim miejscu. […] Gliwice konsekwentnie wdrażają małe projekty, które jednak mają istotne, pozytywne konsekwencje. Miasto wykorzystuje wodę opadową na podlewanie miejskiej zieleni, zachęcając mieszkańców do naśladowania. Istotnym obiektem na mapie miasta staje się Kanał Gliwicki, który zatracił swoje pierwotne przeznaczenie i staje się atrakcja turystyczną. Poprzez Odrę, można nim dopłynąć aż do Morza Bałtyckiego” – czytamy w uzasadnieniu tegorocznego rankingu WCI, dostępnego TUTAJ.

Jesteśmy niezmiennie aktywni w wielu sferach miejskiej polityki wodnej, zwłaszcza w kwestii zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Mamy pełną świadomość wyzwań i zagrożeń wynikających z postępujących zmian klimatu, a przede wszystkim – położenia Gliwic w sprzyjającym wezbraniom wody dolnym biegu rzeki Kłodnicy. Stawką naszych działań jest przyszłość naszego miasta, bezpieczeństwo i lepsza jakość życia mieszkańców – podkreślał w wypowiedzi umieszczonej na stronie Urzędu Miasta prezydent Gliwic Adam Neumann.

Co myślą o wynikach użytkownicy Internetu? Komentarze świadczą o tym, że mieszkańcy Gliwic nie całkiem zgadzają się z wynikiem konkursu. Właściwie trudno było znaleźć pozytywny komentarz dotyczący gospodarowaniem wodą w Gliwicach:

  • Zdjęcie super ale rzeczywistość trochę inna,szcególnie jakość życia i zdrowia z Kłodnicą w samym centrum pod UM
  • to co się dzieje w tych miastach jeśli to gliwice są lepsze ? jakaś kpina.
  • no właśnie, jeszcze i to! To wszystko pokazuje ile warte są te konkursy, plebiscyty… ciekawe, czy i ile trzeba było zapłacić za udział?
  • Lubię moje miasto ! W Europie !
  • Wyprzedzając Swinoujście? Chyba ta komisja konkursowa była po covidzie bez oczu i powonienia 😲
  • ta komisja tu zapewne nie była. To zwykle wygląda tak, że się wysyła jakieś cyferki w odpowiedzi na pytania o sukcesy… i płaci za to, więc to jest robione tak, żeby wszyscy byli zadowoleni. Nawet gazeta wyborcza za swoje “miasta idei”, niby takie postępoee i niby krytyczne, bierze kasę od miasta i robi tylko dobry PR…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button