KulturaŻycie Miasta

Gliwiczanin podbija filmowy świat

Na Śląsku rozpoczęto zdjęcia do filmu ,,Rój”, reżyserem dzieła jest gliwiczanin Bartek Bala. W rolach głównych występują Roma Gąsiorowska i Eryk Lubos.

W okolicach Jaworzna rozpoczęto zdjęcia podwodne do filmu ,,Rój”. Główny blok zdjęciowy ma być realizowany na Pomorzu i potrwa do końca listopada.

„Rój” to projekt wielokrotnie nagradzanego gliwickiego reżysera Bartka Bali. Film będzie opowiadał intrygującą historię rodziny, która wybiera życie na uboczu, z dala od cywilizacji i poza społeczeństwem. To także pierwsza polska produkcja, która znalazła inwestorów w crowdfundingu.

– Jest wiele powodów, dla których pragnę opowiedzieć tę historię. Chcę pokazać Rodzinę, która mierzy się z ekstremalną próbą stworzenia idealnej społeczności. Chcę pokazać Świat absolutnej wolności, o którym ludzie marzą, nie mając świadomości, jak wygląda naprawdę. Chcę wreszcie pokazać, że każda skrajność, nawet ta wynikająca z najszczerszych intencji, może skończyć się tragedią. Chcę wzbudzić czujność w każdym z nas, że pozorny raj może okazać się piekłem. Ponieważ zawsze powinniśmy być wyczuleni wobec każdej formy skrajności – mówi Bartek Bala, gliwiczanin, reżyser i współautor scenariusza filmu „Rój”.

Gliwiczanie założyli spółkę celową Rój SA wzorem produkcji z Zachodu. Tam taki model finansowania jest alternatywą dla zwykłych zbiórek. Producentom filmu „Rój” udało się zebrać prawie 2 mln zł na platformie Crowdway. Dokonali tego, sprzedając akcje filmu. Budżet filmowy został tak zaprojektowany, aby zwrócić się już na wczesnym etapie dystrybucji kinowej.

W roli Matki wystąpi Roma Gąsiorowska, aktorka nagrodzona Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Złotą Kaczką miesięcznika „Film”. W Ojca wcieli się Eryk Lubos, wybierany najlepszym aktorem nie tylko w Polsce, ale też na festiwalach filmowych na Cyprze i w Karlowych Warach, znany z filmów „Drogówka” czy „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

UM Gliwice/ Ada Duda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button